Donanım

Amazon yeni Kindle Fire modellerini tanıttı!

Amazon'dan 4 yeni tablet tanıtıldı!

Amazon yeni Kindle Fire modellerini tanıttı!

Amazon.com firması dün gece dört tane Kindle Fire modelini tanıttı. Büyük ekranlı modelin de bulunduğu yeni tabletleri ile Apple'a meydan okudukları belirtildi. Amazon büyük ekranlı tabletiyle beklenen mini iPad'den daha iyi beklentileri karşılamayı amaçlıyor.

Büyük Kindle Fire 8.6 inç ekrana sahip, Apple ile karşılaştırıldığında yeni iPad'in 9.7 inç ekranı vardı. Orijinal Fire 7 inç ekranla piyasaya çıkmıştı. 7.85-inç ekran büyüklüğündeki mini iPad'in çıkacağı söylentileri ve Google Nexus'tan da aldığı zararla Amazon iyi çalışmış görünüyor. Apple haftaya yeni iPhone'unu tanıtacak fakat yeni iPad ile ilgili her hangi bir açıklama yapmıyor.

Amazon ilk olarak 8.9 inç ekranlı Kindle Fire'ını tanıttı. Amazon ince ve zarif tasarımlı tablet ve e-book cihazlarını uygun fiyatlarla satmasıyla ünlendi. Sonuç olarak iPad ile performans olarak yarışamasa da fiyat konusunda yarışabilir. 7-inch Fire modeli 159$'dan satışa çıkmıştı, Amazon yeni tabletlerini önümüzdeki Cuma gününden itibaren sitesinde satışa çıkaracak. iPad'in fiyatını düşünürsek, en ucuz fiyatla sahip olabileceğiniz iPad 399$ ve son çıkan modeli de 499$.

Amazon son model tableti Kindle Fire HD ile geliyor. 2 Wi-Fi kanalı ile hızlı performans ve veri aktarımı sağlıyor. Amazon CEO'su Jeff Bezos yüksek çözünürlüklü filmler, büyük dosyalar ve daha bir çok şeyin aktarımında Wi-Fi sisteminin iyi bir deneyim olduğunu belirtiyor.

HD modeli aynı zamanda daha büyük depolama birimine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Eski 6GB Kindle Fire modeline oranla 16 GB gayet iyi görünüyor. iPad'ler de en az 16 GB hafızayla geliyor.

7 inç model 199$ fiyatla Cuma günü gemilere yüklenecek. 8.9-inç model 299$ ile 20 Kasım'da satışa sunulacak. Bu demek oluyor ki iPad büyüklüğündeki model iPad'den 100$ daha ucuz olacak.

Fire uygulamaları olarak da iPad kadar geniş bir market sunamıyor. Bu açıdan Kindle Fire'ın iPad'e karşı bir avantajı olduğunu söyleyemeyiz. HD modellerde görüntülü konuşma sağlayan ön kamera eklenmiş.

Amazon bir modelini de 4G bağlantısıtla sunacak. Bu tabletin fiyatı da 499$ olacak ve 32 GB dahili hafıza ile gelecek. 8.9-inç ekranıyla da Amazon.com'da satışa sunulacak.

Amazon Paperwhite olarak adlandırdığı yeni okuyucu çizgisini de yenilemiş görünüyor. Yeni okuyucu ekranı siyah-beyaz renklerden oluşuyor. Ekran parlaklığı da %25 artırılmış. Bezos, beyazlar daha beyaz; siyahlar daha siyah şeklinde açıklama yapıyor.

Bezos Paperwhite ile ilgili yaptığı sunumda tabletin direk güneş ışığında bile iyi bir okuyucu olduğunu belirtiyor. Kindle Fire tabletleri ya da iPad direk güneş ışığında iyi bir kullanım sunmaz. Cihaz kullanılmadan ışıkları açık olsa bile 8 hafta bir bataryayla dayanabiliyor.

Okuyucu de 1 Ekim'de 119$ fiyatla satılacak. Ayrıca 3G bağlantılı versiyonu da bulunuyor ve fiyatı 179$. Amazon yeni duyurduğu 4 modelin ardından eski modelleri de indirime koyuyor. Eski modeller 69-79$ civarında satışa sunulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.