Donanım

AMD FX serisi ile geri dönüyor

AMD'nin E3 Fuarında yaptığı açıklamaya göre, yeni nesil en üst düzey işlemcilerine FX adını verecek


AMD'nin E3 Fuarında yaptığı açıklamaya göre, yeni nesil en üst düzey işlemcilerine FX adını verecek. Daha öncede bu işlemcilerin adının FX olacağı dedikoduları yapılıyordu fakat resmi açıklama yoktu.

FX ismini taşıyan ilk işlemci Zambezi kod adı verilen ve Bulldozer mimarisine sahip olan 8 çekirdekli model olacak. İşlemci çarpan kilidi açık olacak şekilde piyasaya çıkacak. Böylece hız aşırtma için çok daha fazla potansiyel sunulacak.

1307546144_zambezi.jpg

AM3+ soket yapısına sahip olacak bu işlemciler AMD'nin 9 serisi yonga setine sahip anakartlarla uyumlu olacak. FX serisinin ilk üyelerinin Eylül ayında piyasada olması bekleniyor.

Gigabyte mühendislerinin sızdırdığı bilgilere göre, normal modda 2.8 GHz hızında çalışan işlemcinin performansı altı çekirdekli Intel Core i7-980X Extreme Edition ile neredeyse aynı. Sekiz çekirdekli 2.8 GHz AMD FX 8110 işlemci, Turbo Core ile 3.8 GHz hızına çıkabiliyor.

Yorumlar
Misafir
bişey sorucam AMD vısıon ultimate kaç çekirdekli
Cevapla
Misafir
Vision Ultimate 3x, Vision Black ise 4x
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.