Donanım

AMD'den kötü haber geldi!

Uygun fiyatlı bilgisayar arayanlar bu yıl çok daha fazla zorlanacak. AMD çip krizi yüzünden giriş seviyesi işlemci üretiminden kaçınmaya başladı.

AMD'den kötü haber geldi!

Koronavirüs ile gelen talep patlaması, kripto para madencileri, Tayvan'daki çip üretimine darbe vuran kuraklık, Japonya'da çip fabrikasında yangın derken dünyadaki çip krizi gittikçe derinleşiyor. Otomobil fabrikaları üretimlerine ara veriyor. Bilgisayar donanımları daha pahalı hale geliyor. Şimdi de işlemci dünyasından kötü bir haber geldi.

Son yıllarda Ryzen mimarisi ile muhteşem bir geri dönüş yapan ve işlemci satışında kendisinden katlarca daha büyük bir firma olan Intel'i iyice köşeye sıkıştıran AMD de çip krizinden nasibini alacak gibi görünüyor. Zira AMD'nin şimdiden efsaneleşmiş olan CEO'su Dr. Lisa Su'nun açıklamaları pek hoş değil.

AMD'den kötü haber geldi! - Resim : 1
AMD CEO'su Dr. Lisa Su

AMD Lisa Su öncülüğünde yükselişine devam ediyor

AMD, 2018'de Ryzen'ın ikinci nesli ile beraber satışlarını katlamaya başlamış, bu yıl da Ryzen 5000 ile Intel'in en büyük argümanı olan tek çekirdek performansında da Intel işlemcileri geçerek rakibini her alanda oyun dışına itmeyi başarmıştı. Ne var ki az önce bahsettiğimiz çip krizi bu aralar AMD'ye rakibi Intel'in yapamadığı kadar büyük zarar vermekte.

Çip krizi derinleşiyor

Pazartesi günü AMD yatırımcılar toplantısında CEO Lisa Su çip krizinden dolayı AMD'nin giriş seviyesi işlemcilerin üretimini terk ederek odağını üst seviye işlemci ve oyun işlemcileri üretimine çevireceğini duyurdu.

Bu yıl Ryzen 3 işlemciler çıkmayabilir

Ryzen 5000 serisinin başarılı çıkışından sonra gözler giriş seviyesi Ryzen 5000 işlemcilere dönmüştü. Uygun fiyata kaliteli bilgisayar toplamak isteyenler Zen 3 çekirdekli alt seviye ürünleri beklemekteydi. Fakat Ryzen 5000'in piyasaya sürüldüğü Kasım 2020'den beri çip krizi sürekli derinleşiyor. Bu da malesef şimdiye kadar Ryzen 5 5600X'ten daha alt seviyede bir işlemci göremememize neden oldu.

Yurtdışında 299 Dolar seviyesinde gezen Ryzen 5 5600X ülkemizde şu anda 3000 TL'nın hemen altında seyrediyor. Maalesef şu anki durumda giriş seviyesi Ryzen 3 5000 serisi işlemciler gelecek gibi durmuyor. Uygun fiyata AMD işlemcili bilgisayar kasası toplamak isteyenler maalesef 2022 yılının başlarında Ryzen 3 6000 serisi işlemcilerin çıkmasını bekleyecek gibi. Tabi ki o zamana kadar çip krizi çözülebilirse...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.