Donanım

AMOLED ve LCD ekranları sizin için karşılaştırdık!

Telefon ve tabletlerdeki popüler iki ekran

AMOLED ve LCD ekranları sizin için karşılaştırdık!

Son zamanlarda telefon satın almak günden güne zor bir hal alıyor. Akıllı telefon ve tabletler genellikle dokunmatik ekran teknolojisini kullanıyor. Ancak bunun için bir çok ekran teknolojisi seçeneği bulunmakta. Eğer hiç AMOLED, LCD, IPS ya da TFT'nin ne olduğunu merak ettiyseniz doğru yerdesiniz.

1340105415_w7-amoled.jpg

Siyah arka plana rağmen Windows 7 için AMOLED'in uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Bu günlerde genellikle yaygın kullanılan iki ekran seçeneği var, LCD ve AMOLED. Bir çok insan ikisi arasındaki farkı söyleyemez, ancak iki teknoloji de değişik ve zayıf yönler içeriyor. LCD bir süre daha buralarda ancak AMOLED ününü Samsung ve diğer üreticilerine borçlu görünüyor. Bu aşamada bir kazanan olduğunu söylemek zor , şimdi ikisini de inceleyelim.

1340106191_lcd-screen-pixels.pngLCD,Sıvı kristal ekran bir çok yıldır hayatımızın bir parçası. Telefonların yanında bütün bilgisayar monitörlerinde ve son yıllarda televizyonlarda sıkça rastlıyoruz. AMOLED ya da OLED'in aksine(Koyu renk daha koyu,açık renk daha açık), LCD ekranda görebileceğiniz daha gerçek renkleri sağlayabiliyor.

LCD Ekran kullanan cihazlar: iPhone 4/4s, iPad ve HTC One X

AMOLED(Active Matrix Organic Light Emitting Diode):

1340106220_amoled-screen-pixels.png

AMOLED ekran ince organik polimer tabakasından oluşuyor. Bu yapısından dolayı AMOLED ekranları oldukça ince oluyor ve LCD ekranların aksine arka ışık gerektirmiyor. Bunun en büyük yararı ise, bu ekranlar siyah ışığın en koyu tonunu üretebiliyor.Pixeller bağımsız çalışıyor ve siyah tonlarında elektriği kapatabiliyor, bu da önemli miktarda enerji tasarrufu ve özellikle tablet ve telefonlar için  batarya ömrü sağlıyor. AMOLED hakkında genellikle memnun olunmayan nokta "pentile" ekran. Birçok renkli AMOLED ekranın özelliklerinden biri,yol açtığı en büyük problem ise direk güneş ışığından etkilenmesi. Samsung Galaxy S2 telefonlarında "pentile" ekran içermeyen Super AMOLED ekran kullanıyor.

AMOLED Ekran kullanan bazı cihazlar : Samsung Galaxy S series, Nokia Lumia 900, and HTC One S.

Karar sizin :

1340105898_which-a-lcd.jpg

Hangi telefon LCD hangisi AMOLED söyleyebilir misiniz?

Sonuç olarak LCD ve AMOLED iyi bir teknoloji sunmakla birlikte, ikisinin de avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Ancak yine de renk üretimi , ışık yoğunluğu ve açısının hangisinde daha iyi olduğunu telefonu elinize aldıktan bir kaç dakika sonra anlayabiliyorsunuz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.