Android tabletler'in iPad'i sollamasına az kaldı

Android tabletlerin satış rakamı iPad'i ne zaman geçecek?

Android tabletler'in iPad'i sollamasına az kaldı

Apple'ın tableti iPad, 2010 yılında piyasaya çıkmıştı ve çıktığı günden beri 100 milyondan fazla sattı. Cihaz tüm tablet web trafiğinin %91'ini tek başına karşılıyor. Ancak analistlerin açıklamasına göre bu durum çok fazla sürmeyecek.

Analistlere göre Android tablet satışları 2013 ortalarında iPad satışlarını geçecek. Android satışları hızla yükselmeye devam ediyor. 2011 sonundaki kısa süreli düşüş dışında gerilemedi. Son çeyrekte Android tabletlerin satışlarında gerçekleşen artış, iPad'in büyümesinden fazla oldu.

1352916112_ipad-vs-tab.jpg

iPad satışları iPad Mini beklentisiyle Ekim ayına doğru yavaşlamıştı. Yeni modelin çıkması ile satışlar artsa da müşterilerin iPad Mini'yi pahalı bulması Android tablet satıcılarına işine yaradı.

Analistler, tüketiciler için en önemli kriterin fiyat olduğunu belirtiyorlar. Android tabletler benzer özellik ve performansa sahip ayrıca daha ucuz fiyata sunuluyor. Bu durumda Android tabletlere talebin artmasının doğal olduğunu söylüyorlar. Eğer Apple Android tabletlere alternatif bir cihaz sunmadığı sürece Android tablet satışlarının kısa zamanda iPad'i geçmesi bekleniyor.