Apple, 15 inç MacBook Pro’yu ve Yeni Retina 5K Ekranlı iMac’i duyurdu

Apple yeni ürünlerini tanıtmaya devam ediyor.

Apple, 15 inç MacBook Pro’yu ve Yeni Retina 5K Ekranlı iMac’i duyurdu

Apple bugün Retina ekranlı 15 inç MacBook Pro’yu yeni Force Touch trackpad, daha hızlı flash depolama, daha uzun pil ömrü ve daha hızlı ayrı grafik işlemcileriyle güncelleyerek MacBook Pro serisine daha da büyük bir performans veya daha fazla yetenek kazandırdığını duyurdu. Apple bugün ayrıca, 14,7 milyon piksellik harika bir ekrana, dört çekirdekli işlemcilere ve AMD grafik işlemcilerine sahip 27 inç Retina 5K ekranlı iMac’in 7.199 TL fiyatla satışa sunulan yeni bir yapılandırmasını da duyurdu.

“Yeni MacBook ve güncellenmiş 13 inç Retina ekranlı MacBook Pro olağanüstü bir ilgi gördü ve bugün Retina ekranlı 15 inç MacBook Pro’yu Force Touch trackpad, daha hızlı flash depolama ve daha uzun pil ömrüyle güncellediğimiz için çok heyecanlıyız” diyen Apple Dünya Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerimiz yeni bir çığır açan Retina 5K ekranlı iMac’i çok seviyor ve daha da düşük bir başlangıç fiyatıyla, bugüne kadar ürettiğimiz en iyi masaüstü bilgisayarı daha da fazla kişi kullanabilecek.”

1432112841_gallery42256.jpg

Güncellenmiş 15 inç MacBook Pro, Mac ile etkileşime yeni bir boyut katan muhteşem Force Touchtrackpad’e sahip. Yerleşik kuvvet sensörleri ve dokunma geri bildirimi sağlayan Taptic Engine ile Force Touch trackpad’in istediğiniz her yerine aynı duyguyla tıklayabilir ve her tıklamanın algılanması için gereken baskı miktarını özelleştirebilirsiniz. Yeni trackpad, yeni Force click özelliğini de içeren birçok yeni hareketi destekliyor ve üçüncü taraf geliştiricilere Force Touch yeteneklerini uygulamalarına eklemeleri için API’ler sunuluyor. Güncellenmiş 15 inç Retina ekranlı MacBook Pro ayrıca saniyede 2 GB’a kadar ulaşabilen bir veri akışı sağlayabilen flash depolama ile önceki nesle göre 2,5 kata kadar daha hızlı ve  9 saate kadar kablosuz internette gezinme ve 9 saate kadar iTunes’dan film oynatma imkanı ile bir saat daha uzun pil ömrü sunuyor.* Retina ekranlı MacBook Pro ayrıca, yeni AMD Radeon R9 M370X ayrı grafik işlemcisiyle Final Cut Pro X'te video düzenlemek, profesyonel grafik uygulamalarında 3D görüntüleri işlemek veya yüksek çözünürlüğe sahip oyunlar oynamak için yüzde 80’e kadar daha hızlı performans sağlıyor.**

1432113009_ekran-alintisi.png

7.199 TL fiyatla satışa sunulan yeni Retina 5K ekranlı iMac, 5120 x 2880 çözünürlükle 4K ekranlara göre yüzde 67 daha fazla piksele, 3.7 GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen 3.3 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemciye ve AMD Radeon R9 M290 grafik işlemcisine sahip. Yeni iMac’in, 8 GB belleği ve 1 TB depolama alanının yanı sıra dört adet USB 3.0 ve iki adet 2 bağlantı noktası var; her iki bağlantı noktası da, önceki nesle göre iki kat daha hızlı saniyede 20 GB, bant genişliği sağlıyor. 5K Retina ekranlı üst kalite iMac 8.299 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor ve 3.9 GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen 3.5 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci, AMD Radeon R9 M290X grafik işlemcisi ve 1 TB Fusion Drive ile geliyor. 

Her yeni Mac, yeniden tasarlanan, taze ve modern bir görünümle, güçlü uygulamalarla ve Mac ve iOS aygıtlarını her zamankinden daha akıcı bir şekilde birlikte kullanmayı sağlayan Devamlılık özellikleriyle daha da geliştirilen dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi OS X Yosemite ile gelir.

Fotoğraflar, iMovie, GarageBand ve iWork her yeni Mac’le birlikte ücretsiz olarak gelir. OS X için Fotoğraflar giderek büyüyen fotoğraf ve video arşivinizi otomatik olarak düzenler ve iCloud Fotoğraf Arşivi’ni kullanarak uyumlu tüm Apple aygıtlarınızla kolayca göz atmanızı ve erişmenizi sağlar. iMovie ile kolayca muhteşem filmler yapabilir ve yeni parçalar yapmak veya piyano ya da gitar öğrenmek için GarageBand uygulamasını kullanabilirsiniz. Pages, Numbers ve Keynote’tan oluşan iWork serisi, göz alıcı belgeleri, hesap tabloları ve sunumlar oluşturmayı, düzenlemeyi ve paylaşmayı kolaylaştırır. iCloud için Pages, Numbers ve Keynote ile, iPhone veya iPad’inizde oluşturduğunuz bir belgeyi Mac’inizde düzenleyebilir ve PC kullanan arkadaşlarınızla bile belge üzerinde birlikte çalışabilirsiniz.

Fiyatlar ve Bulunma Durumu
Güncellenmiş Retina ekranlı 15 inç MacBook Pro bugün Apple Online Store, Apple Store’lar ve belirli Apple Yetkili Satıcıları aracılığıyla satışa sunulmuştur. 3.4 GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen 2.2 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 16 GB bellek, 256 GB flaş depolama ve Intel Iris Pro grafik işlemcili modelin başlangıç fiyatı 6.699 TL; 3.7 GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen 2.5 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 16 GB bellek, 512 GB flash depolama ve  AMD Radeon R9 M370X grafik işlemcinin başlangıç fiyatı ise 8.399 TL’dir. İsteğe göre yapılandırma seçenekleriyle, 4.0 GHz GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen 2.8 GHz’e kadar Intel Core i7 işlemciler ve 1 TB’a kadar flash depolama ile yapılandırılabilir. Diğer teknik özellikler, siparişe göre yapılandırma seçenekleri ve aksesuarlar internette www.apple.com/tr/macbook-pro adresinde bulunabilir.

Yeni 27 inç Retina 5K ekranlı iMac bugün Apple Online Store, Apple Store’lar ve belirli Apple Yetkili Satıcıları aracılığıyla satışa sunulmuştur. 3.7 GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen 3.3 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci, AMD Radeon R9 M290 grafik işlemcisi ve 1 TB depolama alanında sahip modelin başlangıç fiyatı 7.199 TL’dir. Üst kalite iMac 8.299 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor ve 3.9 GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen 3.5 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci, AMD Radeon R9 M290X grafik işlemcisi ve  1 TB Fusion Drive ile geliyor. İsteğe göre yapılandırma seçenekleriyle, 4.4 GHz Turbo Boost hızlarına ulaşabilen daha hızlı 4.0 GHz Intel Core i7 işlemciler ve 1TB’a kadar flash depolama ile yapılandırılabilir. Diğer teknik özellikler, siparişe göre yapılandırma seçenekleri ve aksesuarlar internette www.apple.com/tr/imac adresinde bulunabilir.