Donanım

Apple iPod Nano - İnceleme

Sizler için Apple'ın yeni müzik asistanını inceledik: iPod Nano!


Yeni nesil iPod Nano yeni tasarım ve aynı ruh ile geliyor. Müzik keyfini en iyi yaşatan cihazlardan biri olan iPod serisine bir yenisi daha eklendi. Yeni iPod Nano yaklaşık bir kredi kartı boyutların ve 5.4 mm inceliğe sahip. iPod Nano şimdiye kadar ki en ince iPod. 2.5 inç Multi Touch ekran önceki iPod'un neredeyse iki katı büyüklükte.

Bu nedenle müzik, fotoğraf ve videolar daha çok görünüyor. Butonlar hızlı oynatma, duraklatma, parça değiştirme ya da ses ayarlarının düzenlenmesi konusunda daha iyi bir ara yüz sağlıyor. Alüminyum tasarım iPod Nano'yu sesi kadar iyi yapan özelliklerinden bir tanesi. Ayrıca muhteşem renkleriyle seçimi zorlaştırdığını söyleyebiliriz.

En sevdiğiniz parça hangisi? Tarz, besteci, sanatçı, albüm olarak gruplandırabileceğiniz müzik listenizi oluşturabileceğiniz fonksiyonel bir ara yüze sahip. Büyük ekranda albüm  kapakları da iyi bir görüntü sunuyor. Ayrıca iPod shuffle özelliği ile iPod'unuzu sallayarak da parça değiştirebiliyorsunuz.

Apple'ın dahi elemanının oynadığı reklamları hatırlarsınız. Dahi eleman şimdi DJ'iniz olacak. Sadece hangi parçayı, hangi modda dinlemek istediğinizi söylemeniz yeterli. iPod Nano en dahisi olacak gibi görünüyor. iPod Nano bir de sizin için dahice bir müzik listesi oluşturabiliyor.

Birlikte uyumlu parçaları seçerek sizin için bir müzik listesi hazırlıyor. Eğer müzik seçmekte zorlanıyorsanız işi "Genius Mixes"a bırakın. Çoktandır müzik listenizin köşelerinde kalmış hatta unuttuğunuz parçaları bulup çıkaracak. Sadece kulaklığı takmanız yeterli olacak. Fm radyoda kaçırmak istemediğiniz zamanlarda durdurup 15 dakika öncesine geri alabilirsiniz. Tekrar canlı yayın için ilerleterek normal akışa dönebilirsiniz.

Video için küçük ama güzel bir cihaz. Şimdi ücretsiz video listesinden bir video izleyebilir, en sevdiğiniz TV programının yeni bölümünü izleyebilirsiniz. 2.5 inç büyük bir ekran sayılmaz ancak güzel bir tecrübe diyebilirim. iPod Nano nerede ve ne zaman isterseniz küçük çapta eğlenceyi ayağınıza taşıyacak.

iPod Nano Bluetooth 4.0 teknolojisiyle artık bağlantı daha kolay. Bluetooth kulaklıklarla paylaşım ya da hoparlör desteği sağlayarak çok daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz. Ayrıca Bluetooth ile arabaların ses sistemiyle de bağlantı sağlanabiliyor.

Radyo da iPod'lar için iyi bir seçenek, nostalji bazen daha iyidir. FM radyo ile müzik programları ya da talk şovları takip edebilir, haberleri dinleyebilirsiniz. Radyo butonuyla frekans değiştirebilir ve müzik kütüphanenizi genişletebilirsiniz.

İnsan kulağı bildiğiniz gibi karakteristiktir. Parmak izi gibi insandan insana değişir. Apple tasarımcıları ve mühendisleri tüm kullanıcıları için en rahat ve en iyi deneyimi sunmak için çalışmış ve 124 farklı prototipi denemiş. EarPods bu prototiplerin en iyisi. 124 prototip kulaklık 600 insan üzerinde deneniyor ve en iyi seçenek kullanıcılara sunuluyor.

Lightning bağlantı kablosundan iPhone 5 incelememizde de bahsetmiştik. 30-pin girişli yeni kulaklık ters-düz kaygısı taşımadan kullanılıyor. Simetrik tasarlanmış kablo bu özelliği sayesinde daha uzun ömürlü oluyor. Yanlış girişi takmaya çalışarak bağlantı kısımlarının hasar görmesi engelleniyor.

Nike+'dan daha önce bahsetmiştik. Koşu yaparken size eşlik edecek en güzel şeylerden biri bir parça müziktir. Müziğe kendinizi kaptırır vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. iPod Nano size iyi bir arkadaş olacak. Nike+ bu yıl Nike'ın sporcular için tasarladığı yeni bilekliği. iPod Nano ile Bluetooth bağlantısı kuran bileklik ne kadar mesafe koştuğunuzu, ne kadar kalori harcadığınızı, ne kadar zaman geçtiğini ve daha bir çok bilgiyi sizin için tutuyor ve iPod Nano ile bilgilendiriyor.

Eskisinden daha büyük ekran ile fotoğraf paylaşımlarınız da mümkün. Resimleri inceleyebilir ve kaliteli ekranında zoom yaparak da görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca iPod Nano'nun en avantajlı yanlarından birisi iTunes'ten alabileceğiniz binlerce ücretsiz müzik olacak. Müzik kütüphaneniz sadece bir dokunuş uzaklıkta.

iTunes dün gece Apple'ın tanıtımlarıyla yeni bir yüze sahip oldu. iPod Nano için de yeni TV programları, filmler, müzikler, sesli kitaplar ve daha bir çok yenilik geliyor. iTunes Store'dan Mac ya da PC'lerinize aktararak iPod Nano'da keyfini çıkarabilir ya da müzik seçimini dahi elemana bırakabilirsiniz.

Kırmızı yeni eklenen renklerden biri. Kırmızı bir iPod Touch, iPod nano, iPod shuffle Apple'ın çekici tasarımıyla sunuluyor. Ayrıca Apple kırmızı cihazlarından sağladığı gelirin bir kısmını Afrika'da AIDS hastalığına yardım olarak gönderecek.

iPod Nano'daki yenilikler bu şekilde. iPod Nano'nun Türkiye'ye nasıl bir fiyatla geleceğini bilmiyoruz. Fakat Amerika fiyatı tercih edilebilir görünüyor, 149$. Renk seçimi konusunda da bir dahiye ihtiyacınız olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.