Donanım

Apple'dan şok karar!

Teknoloji firması Apple'ın 2020 yılında bilgisayarlarında kendi tasarladığı işlemcileri kullanacağı iddia edildi. İddialar sonrası çip üreticisi Intel'in borsadaki hisseleri yüzde 7.6 oranında düştü.


ABDli teknoloji devi Apple'ın kendi işlemcisi üreteceği iddiaları ortalığı karıştırdı. Bloomberg'in şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Apple, 2020 yılından itibaren Mac bilgisayarlarında kendi ürettiği işlemciyi kullanacak. İddiaların duyulmasının ardından Apple'ın bilgisayarlarına da işlemci tedarik eden dünyanın en büyük üreticisi Intel'in hisseleri yüzde 7.6 oranında düştü. Apple ve Intel iddialar ile ilgili olarak yorum yapmak istemediler.

Haberde yer alan bilgilere göre Apple'ın gizlice üzerinde çalıştığı işlemci geliştirme girişiminin kod adı Kalamata. Yunanistan'da bir kıyı şehrinin adı olan Kalamata'nın bu girişime isim babası olup olmadığı ise bilinmiyor.

Mac bilgisayar satışları Apple'ın toplam gelirinin yaklaşık yüzde 11'ine tekabül eden bir fayda sağlıyor (2017 rakamlarına göre). Ayrıca son yııllarda akıllı telefon satışlarındaki artış bilgisayar satışlarını olumsuz yönde etkiledi.

Apple'ın bu tarz bir adım atmayı neden istediği bilinmiyor. Ancak akıllı telefon işlemcilerini kendisi üreten firmanın bu işlemcileri biraz güçlendirerek bir bilgisayarda kullanmayı denemek istemesi mümkün görünüyor. Ayrıca işlemciyi de kendisi üreterek ekosistemini daha bağımsız bir hale getirmek istemesi de gayet makul görünen bir sebep.

Apple'ın PC üreticilerine göre en önemli avantajı kendi geliştirdiği bir işletim sistemine sahip olması. PC'de yer alan bazı patent ve teknolojilerden dolayı Intel dışında bir işlemcinin kullanılması o kadar kolay değil.

Intel'i zor günler bekliyor

Son yıllarda zor günler geçiren işlemci üreticisi Intel, mobil dünyadaki işlemci savaşını rakibi Qualcomm'a yenilerek kaybetti. Bilgisayar satışlarının düşmesiyle eski büyük günlerini mumla arayan marka son olarak Meltdown ve Spectre açıkları yüzünden ciddi prestij kaybı yaşamıştı. Apple'ın bu olası hamlesi maddi olarak Intel'i zora sokmasa da (Intel'in yıllık gelirinin sadece yüzde 5'i Apple'dan geliyor) prestij ve piyasa algısı anlamında markanın sıkıntılı günlerin geçireceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.