Donanım

Apple Maps, nihayet beklenen özelliği getiriyor

Apple Maps, Google Maps'e benzer bir özellik getiriyor. Söz konusu özellik uygulamada kullanıcı deneyimini özelleştirecek.

Apple Maps, nihayet beklenen özelliği getiriyor

iOS 14'ün piyasaya sürülmesinden bu yana Apple Maps, belirli işletmeleri, restoranları ve diğer ilgi çekici yerleri incelemenize olanak tanıyan yerleşik bir derecelendirme sistemi özelliği ekledi. Pazartesiden önce, bu özellik yalnızca Avustralya ve Japonya gibi ülkelerde mevcuttu, ancak MacRumors'un bir raporuna göre özellik artık global anlamda mümkün olmaya başlayacak. 

Bu özellik çoğu konum için çalışır halde. Uygulamada simgelerden birine dokunduğunuzda, o işletme veya restoran nasıl hissettiğinizi paylaşmanızı isteyen ikincil bir arayüz karşınıza çıkıyor. Bu özellik Google Maps'in de sahip olduğu derecelendirme sistemine oldukça benziyor diyebiliriz.

Apple Maps, Google Maps benzeri bir özellik alıyor

Bir Apple sözcüsü, Maps uygulamasının film rulonuzdaki fotoğraflara ek olarak cihaz geçmişinize dayalı olarak katkılar eklemenizi önereceğini söyledi. Adınız, bıraktığınız derecelendirmelerin yanında görünmeyecek. Apple Maps de yapılan yorum ve derecelendirmeler kullanıcı deneyimi açısından oldukça kıymetli. Apple, Google Haritalar'ın sunduklarıyla eşleşecek daha sağlam bir inceleme sistemi için temelleri burada atıyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Google Play Store de uygulamaları için benzer bir konuma dayalı derecelendirme sistemi getirmişti. Şirketlerin odağı artık kullanıcı deneyimini maksimuma çıkarmak diyebiliriz. Mevcut sistemlerini sürekli geliştirmeye çalışan dev teknoloji şirketleri bünyelerindeki en ufak farkla bile birbirlerine fark atmaya çalışıyor. Apple Maps de bu özellikle Google Maps'in izinden giderek kendini geliştirme aşamasında. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.