Apple şaşırttı, karşınızda Retina 5K çözünürlüklü iMac

Apple'ın yeni iMac'i ekran çözünürlük seviyesiyle dikkat çekiyor.

Apple şaşırttı, karşınızda Retina 5K çözünürlüklü iMac

Beklenen oldu ve Apple Retina ekran özelliğini iMac masaüstü bilgisayar serisine de getirdi. Üstelik Apple Retina ekranla sınırlı kalmadı; yeni nesil iMac sahip olduğu 5K (5120 x 2880)  çözünürlük özelliğiyle dünyanın en yüksek çözünürlüklü ekranı olmayı da başardı. 27-inç büyüklüğünde ve inç başında 218ppi sığdırılan ekran, HD çözünürlükten tam 7 kat daha fazla piksele sahip. Apple yeni iMac çözümünde çözünürlük seviyesini bu denli yüksek tutmasına rağmen parlaklık seviyesinden ödün vermiyor. Şirketin iddiasına göre parlak seviyesi artırılmasına rağmen enerji tüketimi %30 seviyesinde düşürülüyor.

1413487855_11.jpeg

Yeni iMac masaüstü bilgisayarın güç biriminde tercihe göre 3,5 GHz saat hızında çalışan i5 işlemcisi, 4 GHz hızında çalışan i7 işlemciler yer alıyor. Grafik biriminde ise AMD Radeon R9 M290X bulunuyor. Os X Yosemite işletim sistemiyle çalışan iMac’te 8GB RAM kullanılıyor fakat RAM seviyesi artırılabiliyor.

5K ekran çözünürlüğü ve olduça iddialı bir donanımı sadece 5mm kalınlığın içerisinde sığdırmayı başaran yeni iMac 24 saat içerisinde satışa sunulacak. iMac 2.499$’dan başlayan fiyatlarla listelenecek.