Apple Self Servis Onarım programı iPhone sahipleri için başlatıldı!

Apple bir süredir merakla beklenen Self Servis Onarım Programı için nihayet start verdi. İşte söz konusu programla ilgili tüm merak edilenler.

Apple Self Servis Onarım programı iPhone sahipleri için başlatıldı!

Birkaç ay gecikmeli de olsa, Apple'ın Self Servis Onarım programı artık ABD'de mevcut. Bir iPhone 12, iPhone 13 veya üçüncü nesil iPhone SE'niz varsa, özel bir mağazadan temel parçaları (piller, kameralar ve ekranlar gibi) satın alabilir ve cihazınızı kendiniz tamir ederken resmi onarım kılavuzlarına bakabilirsiniz. 

Apple Self Servis Onarım programı iPhone sahipleri için başlatıldı!

apple

Program, bu yıl Avrupa'dan başlayarak diğer ülkelere de yayılacak. Ayrıca Mac'ler için parçalar, kılavuzlar ve araçlar da kullanıma sunulacak. Söz konusu kitler Apple silikonlu Mac'lerle sınırlı olacak, bu nedenle Intel tabanlı bir bilgisayarı onarmak istiyorsanız şansınız kalmayacak.

Söz konusu uygulama Apple'ın genişleyen hizmet stratejisini detaylandıran bir teknik inceleme ile birlikte geliyor. Şirket, onarım ağının boyutunu "neredeyse iki katına çıkardığını" iddia ediyor. Kendi cihazınızı kendiniz onarmanız ne kadar kullanışlı olabilecek göreceğiz. Apple, anakart düzeltmelerinin yüksek kaliteli ve tutarlı sonuçlar sunabilen teknisyenler tarafından "en iyi şekilde planlandığını" söylüyor. Bu nedenle bir problem yaşamamanız gerekiyor. 

Self Servis girişimi, Onarım Hakkı politikalarını benimsemeye yönelik artan baskıya açık bir yanıt diyebiliriz. ABD'de, hem federal hem de eyalet düzeyindeki yetkililer, Onarım Hakkı kurallarını yasalaştırdı veya önerdi. 

Program teorik olarak onarım dostu yasaları geçirme teşvikini azaltıp genel kamu eleştirisini yumuşatabilir. Google ve Samsung kendi kendi kendine onarım tekliflerini piyasaya sürüyor. Teknik olarak yatkın olduğunuz sürece, gelecekteki onarımlarda başka birine güvenmek zorunda kalmamanız için gerçek bir şans var.