Donanım

Apple sonunda bombayı patlattı! İşte Apple Glass...

Apple’ın ilk VR/AR gözlüğü hakkında heyecanlandıran iddialar ortaya çıktı. İşte konu ile ilgili tüm ayrıntılar.

Apple sonunda bombayı patlattı! İşte Apple Glass...

Uzun bir süredir teknoloji dünyasının gündemini meşgul eden Apple’ın ilk VR/AR gözlüğü hakkında belki de ilk defa bu kadar güçlü bir iddia ortaya atıldı.

Amerikalı teknoloji devi Apple, son zamanlarda birçok farklı projede eş zamanlı olarak çalışıyor. Bir taraftan elektrikli arabalara yatırım yapan teknoloji devi, diğer bir taraftan yapay zeka konusunda oldukça ciddi araştırmalar yürütüyor. Şirketin oldukça farklı girişimleri içerisinde son zamanlarda adından en çok bahsettirenlerden biri ise sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gözlükleri.

Apple sonunda bombayı patlattı! İşte Apple Glass...

Şu ana kadar bu konuda gelen bilgiler çoğu kez desteksiz iddialardan ibaretti. Bununla birlikte ortaya çıkan son belgeler, Apple’ın VR/AR gözlükler konusunda sanılandan çok daha ciddi olduğunu gösteriyor. Buna göre Amerikan Patent ve Tescil Ofisi verilerine göre, “realityOS” isimli yeni bir işletim sistemi ismi tescil edildi.

İlk etapta “ne malum bu ismin Apple tarafından alındığı” denilebilir ancak detaylara inildikçe birçok konu netleşiyor. Tescili yapan firmanın ismi Realityo Systems LLC ve bu firmanın iş yeri adresi olarak ise Apple’ın macOS için kurduğu Yosemite Research LLC isimli şirketinin adresi kullanılmış. İşte bu bilgi, yeni işletim sistemi patentinin Apple tarafından alındığını gösteriyor.

Apple’ın böylesi bir işletim sistemi patentini alması ise, uzun süredir beklenen sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gözlüklerinin en geç önümüzdeki yıl içerisinde piyasaya sürülebileceğini gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.