Donanım

Apple ve Intel ayrılıyor mu?

Apple, Intel anlaşması sona mı erecek?

Apple ve Intel ayrılıyor mu?

Apple ile Intel'in 2005'te başlayan birlikteliği sonra eriyor. Dev işlemci üreticisi Intel, Apple'ın Mac bilgisayarlarının işlemcilerini sağlıyor. Ancak yeni gelen haberlere göre Apple, Intel ile anlaşmasını sona erdirme planları yapıyor. Apple'ın, PC işlemcilerini dışarıdan almak yerine kendi üreteceği söyleniyor.

iOS cihazlarda kullanılan işlemcilerin gösterdikleri üstün performans Apple'ın böyle bir karar almasında büyük etki sağladı. Çünkü Apple artık mobil cihazlarda kullanılan işlemcilerin yakın gelecekte masaüstü ve dizüstü Mac'lerde kullanılabilecek kadar güçlü hale geleceklerini düşünüyor. Ancak bu karaı ne zaman uygulamaya koyacağı bilinmiyor.

1352269128_intel-apple.jpg

Intel firması, mobil işlemci konusunda başarıyı bir türlü yakalayamadı. Şirket PC işlemcileri konusunda şu anda dünyanın en büyük işlemci üreticisi olmasına rağmen mobilde sağlam bir şekilde yer edinemiyor. Bu durumdan dolayı firma ilerde daha ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Apple'ın mobil işlemcilerin performansına olan güveni Intel ile yollarını ayırmasına neden olursa, bu Intel için sadece büyük bir müşteriyi kaybetmek değil, genel olarak işlemci konusundaki hakimiyetini de kaybetmesi anlamına gelecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.