Donanım

Apple Watch ve Pebble Time Steel karşılaştırması

2015 yılı iPhone uyumlu iki akıllı saatin dev mücadelesine sahne olacak.

Apple Watch ve Pebble Time Steel karşılaştırması

Hadi bilin bakalım sizce alttaki resimdeki saatlerden hangisi Apple Watch hangisi Pebble Time Steel? Resimdeki iki saat arasındaki farkı ayırt etmek gerçekten de biraz zor değil mi?

1425973827_01.jpg
Pebble Time Steel paslanmaz çelik modeli ile "iWatch" saatlerinin en iyisi olduğu izlenimini veriyor. Aslında iki akıllı saatin üzerindeki sofistike görünümlü altın kaplama ve parlak kırmızı deri kayışı ve tokası bu poz ile mükemmel yansıtılmış.

Ancak bu resme bakarak iki saatte birbirinin aynıdır diyemeyiz. Gelin iki iPhone uyumlu akıllı saat arasındaki farklılıklara derinlemesine bakalım.

1- Tasarım:

Pebble Time Steel paslanmaz bir çelik gövde ve güçlü olarak tasarlanmış düğmeleri ile Kickstarter tanıtım şirketi tarafından tanıtılan en şık SmartWatch olduğunu gösterdi. Eğer resmi kıyafetlerinizle birlikte bir plastik akıllı saat düşünmüyorsanız Pebble Time Steel size uygun deri ve metal kayışıyla birlikte geliyor. Pebble Time Steel altın kaplama rengiyle hem Apple Watch almak için 24 Nisan’ı bekleyenlere fırsat sunuyor hem de Apple ürününden çok daha ucuz bir fiyata satılacağı kesin.

1425973871_02.jpg

Apple Watch 34 farklı tasarımla tanıtım işini biraz abartmış olsa da tasarımların içerisinde en öne çıkanı 18 karat altınla tasarlanmış olan versiyonu. Bir yüzünde altın kaplama değil gerçekten de 18 karat altın var. Ön yüzü ise safir kristal camla kaplı. Tüm Apple Watch tasarımlar diğer özellikleriyle eşit üretilmiş ancak spor ve ucuz modellerinde iyon-x cam ve alüminyum kaplama var.

1425973891_03.jpg

2- Ekran:

Pebble Time Steel’i Gorilla Glass koruyor ve 64 farklı renk ve saniyede 30 kare destekleyen tamamen yeni bir e-paper ekran var. Bu ekran sayesinde güneş ışığında ekranı okumak her zaman kolay ve siyah-beyaz ve orijinal Pebble ve Pebble Steel akıllı saatlerindeki büyük bir gelişme gibi görünüyor.

1425973942_04.jpg

Apple Watch iki kat daha fazla renk zenginliğine sahip. 38mm ve 42mm boyutları ile başlayan yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip Retina ekranı var. Aramalarda Force Touch teknolojisini kullanan esnek dokunmatik bir AMOLED ekrana sahip Apple Watch değerli pil ömrünü korumak ve şarjın uzun süre gitmesini sağlamak için ekranı kapalı tutan ve açmanız için sizi uyaran bir özelliğe sahip.

1425973957_05.jpg


3. Pil Ömrü

Geldik en önemli noktaya. Tüm akıllı saatler için önemli olan pil ömrü. Pebble Time Steel kağıt üzerinde, şarj başına 10 günlük pil ömrü ile bu testi atlar gibi görünüyor. Bu Pebble saatin kendine ait ortalama yedi gün süren en uzun pil ömürlü akıllı saat özelliğinin Pebble Time Steel modelinde daha da gelişmiş olmasını sağlar.
Pil ömrü LG Watch Urbane gibi son çıkan Android Wear saatler dahil olmak üzere diğerleriyle karşılaştırıldığında, Pebble daha iyi bir seçimdir.

1425973978_06.jpg

Apple Watch’un pil ömrü sahibinin kullanımına bağlı olarak en fazla 18 saattir. Buna Apple CEO'su Tim Cook tarafından açıklanan gece şarj etme mecburiyetinin teknik olarak açıklaması diyebiliriz. Apple ayrıca pil ömründen tasarruf için yazılım hileleri kullanmaktan geri durmadığına göre Pebble ile pil ömrü konusunda karşılaştırmak olmaz. Pebble Time Steel tartışmasız üstün.

1425974005_07.jpg


4. Yazılım:

Google Android Wear neredeyse bir yıldır bizim bileklerimizi yönlendiren istikrarlı bir co-pilot oldu ama şimdi Pebble ve Apple akıllı saatlerinin kendi yazılımı ile ortalığı sallayacağını umuyoruz. Pebble Time Line sadece uygulamalarla sınırlı değil. Alınan bildirimleri mantıksal olarak "Geçmiş, bugün ve gelecek" şeklinde düzenleniyor. Bu menüler sağdaki üç düğme ile atanıyor. Demosundan görebildiğimiz bilgiler bunlar. Detaylı yazılım özelliklerini sizlere fırsat buldukça açıklayacağız.

1425974053_08.jpg

Apple Watch, Watch OS işletim sistemi ile çalışıyor. Apple Watch digital touch (dijital dokunma) özelliği ile diğer kullanıcılarla saat üzerinde yapılan çizimleri paylaşma, Walkie-Talkie, Tık ve Kalp atışı şeklinde iletişim kurulabilme olanağı getirmektedir. Pebble ve Android Watch Wear gibi, SmartWatch ayarları ve uygulamaları yönetmek için bir iPhone uygulaması gerektirir. Bu zaten iOS 8.2 ile birlikte başlamıştı.

1425974068_09.jpg


5. Uyumluluk:

Pebble Time Steel, hem iOS hem de Android telefonla kullanılabildiği için telefon tercihi özgürlüğünü kullanıcılarına bırakıyor. Bizi Android telefonlara mahkum eden Samsun Gear gibi olmadığını görmek güzel. Sadece gariban Windows telefonlarıyla uyumlu değil.

1425974087_10.jpg

Apple Watch elbette, sadece bir iPhone ile çalışır. Aslında sadece iPhone 5 veya üstü ve iOS 8.2 olan telefonlarla uyumludur. Bu uyumluluk sayesinde akıllı saat birinci parti uygulamalar, Siri, Apple Pay ve her şeyi ile telefona entegre oluyor.

1425974101_11.jpg


6- Su Geçirmezlik

Pebble Time Steel, kağıt üzerinde su altında 5ATM basınç aralığına yakın dayanıklı görünüyor ama en azından resmi bir değerlendirme ile 3ATM basınca yakın bir derinlikte yüzmek ve duş almak için yeterince su geçirmezdir.

1425974131_12.jpg
Apple Watch su geçirmez mi? Bu detay henüz teyit edilmemiştir, ancak Apple CEO’su Tim Cook’a göre bir sorun olmadan duş alabilirsiniz.

7- Fiyatı

Apple Watch ve Pebble Time Steel son dokuz aydır piyasaya hakim olan Android Wear ile sınırlı ve sıkıcı olan smartwatches piyasasını sarsacak gibi görünüyor. Hangisi fiyatını daha ucuz olarak belirleyecek bunu bilemeyiz ama Pebble Time Steel Kickstarter üzerinden 250 $ indirimli fiyat ile normal piyasada 299 $ satış fiyatı ile satışa çıkacak. Aynı zamanda bir bonus olarak destekçileri için metal ve deri iki kayışı ile birlikte geliyor.

1425974144_13.jpg

Apple Watch güçlendirilmiş İyon-X cam saatin Spor sürümü (safir değil) ve 38mm için 349 $ fiyattan başlıyor ve 42mm olanında, 399 $ fiyatı bulunuyor. Paslanmaz çelikten olan normal "Saat" koleksiyonu 549 $ başlar ve 1099 $’a kadar gider. Apple Mağazalarında sınırlı sayıda satışa sunulan 18 karat altın versiyonu 10.000 $ ile fiyat listesinin başında.

1425974195_14.jpg


8. Editörün Yorumu

Pebble nerdeyse tamamen Apple Watch tarzı bir görünüm ve özelliklerle Apple için büyük bir rakip olacak gibi görünüyor. Hem iOS hem android yazılımlı telefonla kullanılabilecek olmasıda en büyük artısı.
Ancak bu Pebble akıllı saatin Apple Watch karşısında kendi yazılımını nasıl sunacağına bağlıdır. Şimdiye kadar, Pebble, bize sadece Time Line arayüzü olan bir demo göstermiştir.

1425974215_15.jpg

Apple Watch daha pahalı ama kayışları ve 34 farklı versiyonuyla sonsuz sayıdaki özellikleri ile çok daha iyi
Ayrıca Apple Pay, Siri ve diğer birinci parti uygulamaları kullanımı sayesinde Apple iPhone ile entegre olma avantajı var.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.