Donanım

Apple'ın bir sonraki adımı, AKILLI TV

Apple geleceğe dair projeleri son hızla devam ediyor...

Apple'ın bir sonraki adımı, AKILLI TV

Steve Jobs'un yakın zamanda yayınlanan biyografisi, uzun zamandır sektörde dönen Apple'ın sesle kontrol edilen AKILLI televizyon üreteceğine dair dedikodularına da açıklık getirdi. Mevcut APPLE TV platformunu temel alarak çalışacak, LCD tv'ye yerleştirilecek bu sistemde, verilen sesli komutları algılayabilmek için  daha önce haberlerimizde tanıttığımız SİRİ uygulaması teknolojisini kullanacak.Ürünün nu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.Apple'ın eski CEO'suyla yapılan 40'ı aşkın ropörtaj sonunda kaleme alınan Walter İssacson'ın kitabı Jobs'un televizyonunun geleceğine ışık tutan, öngörülerinin tamamını detaylı biçimde okuyuculara sunuyor.İssacson, kitabında şunları yazıyor; "Bilgisayarlar, müzik çalarlar ve telefonlar için yaptığının aynısını, televizyonlar için de yapmak istiyordu. Bana " kullanımı çok kolay olan bütünleşmiş bir televizyon yaratmak istiyorum. Hayal edebileceğim en basit kullanıcı arayüzüne sahip olacak. Galiba sonunda bunun yolunu buldum."  dedi.iOS 5 ile birlikte piyasaya çıkan SİRİ, doğal dil arayüzü olan yapay zekaya sahip bir çeşit asistan. Siri'ye internette arama yapmasını , herhangi bir uygulamayı açmasını, herhangi bir arkadaşınıza SMS atmasını söylemeniz yeterli olacaktır. Hiçbir dokunma gerekmeden bu saydıklarımızı SİRİ sizin için yapabiliyor.Nasıl bir televizyon?

Sesle çalışan ve internete bağlanan bir televizyon şeytan tüyüne kapılmamız için bize haklı bir neden sunabilir, ancak iPad'i geliştiren firma için satışı oldukça zor bir ürün de olabilir. TV ve AĞ hizmetlerinin birleştirilme süreci, internet yaygınlaştığından beri multimedya uzmanları için tam bir karmaşaya döndü.Tabi bu arada ABD'deki Netflix ve Hulu gibi çıkış yapan örnekler de oldu; ama hiçbiri gerekli özellikleri tek bir platformda toplayıp gerçek başarıyı yakalayamadı.

Apple'ın piyasada Apple TV olarak bildiğimiz TV ürünü iOS 5'i kullanan iPad'lerde kullanılan işletim sistemini çalıştıran, ufacık bir set üstü cihazından öte bişey değil. Bu tv ile kullanıcılara kiralanan filmleri izleyebilme, oynatma ileri geri sarma, müzik dinleme olanağı sağlıyor. Yeni gelecek teknoloji ile TV'de köklü değişikliklerin olacağı biliniyor.

Serdar CEVHER
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.