Apple’ın dokunmatik devrimi

Bundan 10 yıl öncesine kadar Apple, kendi işletim sistemini kullanan bir bilgisayar üreticisiydi. Peki ne olduda Apple bugün dünyanın en değerli şirketlerinden biri oldu? İlerleyen sayfalarda Apple’ın dokunmatik teknolojilere yaptığı yatırımları 7 önemli
Apple’ın dokunmatik devrimi - Page 1
Kişisel bilgisayarların yeni yeni yaygınlaştığı dönemde Apple, tek tuşlu bir fare tasarlayarak, bu konudaki ilk adımını attı diyebiliriz. Apple’ın standart dışı ve inovatif ilk ürünü olarak bu ürün gösteriliyor.
Apple’ın dokunmatik devrimi - Page 2
Dokunmatik ekranlar iPhone’dan önce zaten vardı. Ancak Apple bu noktada önemli bir inovasyona imza attı. Multi-touch olarak tanımlanan bu teknoloji, ekranda birden fazla parmağı algılama üzerineydi. Bugün tüm akıllı telefonlar çoklu dokunmayı destekliyor. Kapasitif ekranlara geçişteki ilk adım buydu.
Apple’ın dokunmatik devrimi - Page 3
iPhone’lardaki çoklu dokunma devrimi daha sonra Macbook bilgisayarlara geldi. Trackpad olarak adlandırılan Macbook’ların dokunmatik yüzeyinde 2,3 hatta 4 parmakla yapabileceğiniz farklı hareketler mevcuttu. Bu hareketler kullanımı kolaylaştıran jestlerdi.
Apple’ın dokunmatik devrimi - Page 4
Macbook’larda kullanılan bu yeni Trackpad, iMac ile masaüstü bilgisayarlara gelmeliydi. Apple, Bluetooth ile çalışan Magic Trackpad’i duyurarak, ölmek üzere olan bir teknolojiyi, önemli bir ihtiyaç olarak masaüstü kullanıcılarına hariçten satmayı başardı.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.