IBM ThinkPad

Bugün artık çoğumuz IBM'in laptop ürettiği günleri hatırlamıyoruz bile zira IBM, Laptop birimin 2000'li yılların başında Lenovo'ya satarak bu alandan çekildi. Ancak öncesinde, IBM laptopları, bugünün iPad'leri gibi, çok popüler ve prestijli cihazlar olarak kabul görüyordu.

Laptopların alamet-i farikası ise, tuşların arasında yer alan kırmızı küçük toptu. Kullanıcı bu minik top ile ekranda imleci kolayca kontrol edebiliyordu. Lenovo hala Thinkpad ailesinde bu kırmızı ikonik mouse topunu kullanmaya devam ediyor.

Alienware Area 51

Oyun PC'si deyince akla ilk gelen Alienware markası, bu ününü farklı tasarımlarına borçlu. Alienware'ın en çok dikkat çeken modellerinin başında ise Area 51 geliyordu. Güçlü bir oyun PC'si olan Area 51, çok karmaşık teknik bilgiye sahip olmadan ve donanım toplamak zorunda kalmadan bir PC satın alıp tüm oyunları oynamak isteyenlerin rüyasına giren bir cihaz olarak tarihte yerini aldı.

Apple MacBook

Eğer ikonik bir PC tasarımından bahsediyorsak, Apple'ın bilgisayarlarından sıklıkla bahsetmek zorundayız. İnce ve sade tasarımlarıyla, Windows sistemlerin aksi yönde ilerlemeye ısrar eden Apple, MacBook modelleriyle o kadar büyük beğeni topladı ki, sonunda Windows laptop üreticileri de sade ve ince tasarımlara sahip laptoplar üretmek zorunda kaldılar. Hatta bugün laptoplardaki klavyerin, büyük oranda Apple MacBook klavyelerinden esinlendiğini kimse inkar edemez.

IBM PC

286'nın ne olduğunu çoğunuz hatırlamıyordur. Intel'in Pentium işlemcilerinden önce IBM'in 286, 386 ve 486 tabanlı işlemcileri vardı ve IBM bu işlemciler üzerine kurulan PC'leri, Microsoft'un DOS işletim sistemiyle donatarak piyasaya sürüyordu.

İşte o PC'ler, siyah ekran üzerinde DOS yazan işletim sistemleriyle yıllarca soğuk iş makineleri olarak göründü ve evlerin salonlarına değil, ofislerin karanlık köşelerine yerleştirildi. Ancak IBM'in PC'lerinin işlerini ne kadar kolaylaştırdığını fark eden iş adamları, kısa sürede daha fazlasını talep etmeye başladı.

Bir de, o makineli tüfek gibi ses çıkaran yazıcıları hatırlıyorsanız, insanların bir zamanlar PC'lerden niçin haz etmediğini daha kolay anlayabilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.