Donanım
Anakart devi artık ekran kartı üretecek!

ASRock ekran kartı dünyası ile buluşuyor!

Dünyanın en büyük anakart üreticilerinden biri olan ASRock, artık ekran kartlarına yoğunlaşıyor.

Birkaç gün önce ASRock'ın ekran kartı sektörüne giriş yapacağını sizinle paylaşmıştık. Ne varki ASRock'ın sektöre girişi ne yazıkki oyun temelli ekran kartları üzerinden değil; mining temelli ekran kartları üzerinden gerçekleşecek. Mining, ekran kartı aracılığıyla PC'den Bitcoin türevi sanal paralar kazanmaya olanak tanıyor. Elbette bu süreçte ekran kartları telef olma noktasında kalıyor. 

ASRock'ın sözcüsü yaptığı açıklamada "Sektöre 'Phantom Gaming' serisiyle adım atacaklarını açıkladı. Şirket, ekran kartlarında AMD ile çalışacaklarını vurgularken, Radeon 500 yongası üzerinde çalıştıklarını duyurdu. AMD Radeon 500, hiçbir oyun bilgisayarı için yeterli değil ama iş "Mining" gibi mimarilere gelirse ideal.

ASRock ekran kartı dünyası ile buluşuyor! - Resim : 1

Asıl garip olan şey ise ASRock'ın söz konusu modellere "Gaming" yani "Oyunculuk" temelli bir sıfatı uygun görmesi. Maalesef ASRock'ın ekran kartları, yeni nesil hiçbir oyunu taşıyacak nitelikte değil. Kısacası ASRock'un duyurusu "oksimoron" bir ifadeye dayanıyor.

Çin temelli ASRock, Tayvan'a da ciddi yatırım yapmış durumda. ASRock 2013 yılında Asus Tech'ten ayrıldı, lakin şirket geçtiğimiz yıl itibariyle 100 milyon doları aşan bir kar elde etti. ASRock buna ek olarak; Asus ve Gigabyte'dan sonra en çok satış yapan üçüncü anakart üretici ünvanını kapmayı başardı. ASRock'un "Overclocking" yani "Hız aşırtma" alanında da pek çok ödülü bulunuyor.  HWBOT mimarisi 2012 yılında "En başarılı Overclock" ürünü olarak kabul gördü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.