Donanım

Aya ilk insan taşıyan Saturn V, oyuncak oldu!

LEGO, aya ilk insan taşıyan ve NASA tarihinde büyük önemi olan Saturn V roketinin oyuncağını duyurdu.


İnsanları aya taşıyan ilk roket olan NASA'nın Saturn V roketi, uzay araştırması tarihinde özel bir yere sahiptir. Saturn V'in ünü şimdi de oyuncak sektörüne sıçradı. LEGO, Saturn V için hazırlamış olduğu yeni kolleksiyon kitini piyasaya sürdü.

NASA'nın Saturn V roketi insanları aya taşımak için özel olarak inşa edildi ve 1960'lı ve 70'li yıllarda Apollo programı boyunca kullanıldı. Saturn V, boyut olarak Özgürlük Anıtı'ndan daha uzun bir yapıya sahip. Saturn V, 110.6 metre yüksekliğe 10.1 metre çapa ve 2,970,000 kg ağırlığa sahipti. Ancak tabii ki oyuncağı bu kadar büyük boyutlara ve ağırlağa sahip değil.

1493621991_lego-saturn-v-apollo-11.jpg

Lego tarafından satışa sunulan Saturn V'in parçaları birleştirildiğinide yaklaşık 1 metre boyunda olıyor. 

Apollo Saturn V kiti, Lego hayranlarının geribildirim ve tasarımları paylaştığı bir platform olan Lego Ideas'ın bir ürünü olarak ortaya çıkmış.

Bu özel proje, Lego taraftarları Felix Stiessen ve Valérie Roche tarafından tasarlanmış ve ardından resmi bir sürüm üretmek üzere Lego tasarım ekibi tarafından üretimine başlanmış. Lego setinin en dikkat çekici özelliği ise 1.969 parçadan oluşuyor olması. Saturn V, ilk defa 1969 yılında aya gönderildiği için parça seçiminde 1.969 adet seçilmesi oldukça hoş olmuş.

1493621997_lego-saturn-v-apollo-2.jpg

Apollo Saturn V Lego seti 1 Haziran'dan itibaren mağazalarda satışa sunulacak. Setin fiyatı ise 120 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

1493622002_lego-saturn-v-apollo-10.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.