Donanım

Bilgisayar devri kapanıyor mu?

Yapılan araştırma bilgisayar satışında oldukça düşme olduğunu gösteriyor.

Bilgisayar devri kapanıyor mu?

Her ne kadar taşınabilir bilgisayarlar popüler olsa da kullanış bakımından masaüstü bilgisayarlar halen daha çok tercih ediliyor. Donanıma daha çok yer verilebilen ve daha güçlü olan masa üstü bilgisayar özellikle çalışma temposu yüksek çok program kullanan kişiler tarafından tercih ediliyor.

Ancak 1981 yılında satışa sunulan kişisel bilgisayarlar o günden bu yana en kötü günlerini yaşıyor. Tabletler ve akıllı telefonların piyasaya sürülmesi ile kişisel bilgisayarlara ilgi oldukça azaldı. Teknolojinin gelişmesi ile piyasaya sürülen akıllı telefon ve tabletler bilgisayarları cebe ve çantaya soktu diyebiliriz.

1365752760_bilgi.jpg

Açıklanan rakamlar bilgisayarların yok oluşunun başlangıcı gibi görünüyor. Dünya genelinde bu yılın ilk üç ayında kişisel bilgisayar satışlarında yüzde 14'lük bir düşüş yaşandı.

Bu araştırmalar 1994 yılından beri yapılıyor ve kişisel bilgisayar satışlarında görülen en büyük düşüş olduğu söyleniyor. Araştırmalar tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonların kullanıcılar tarafından daha çok tercih sebebi olduğunu gösteriyor.

Kullanıcılar kolay taşınabilir olması ve telefon ve bilgisayar işlemini aynı cihazda yapabildikleri için akıllı telefon ve tabletlere yöneldi. Ayrıca fiyatın daha uygun olması da tercih sebebi. Bilgisayar üreticilerinin yenilik yapmada gecikmesi ise satışları engelleyen sebeplerden biri.

Yorumlar
QWETY
6 asır gecse kapanmaz o devir.
Cevapla
haci
galaxy s3 alalı 2 ay oldu nerdeyse masaüstü pc yi hiç açmadım diyebilirim
Cevapla
şener
şahsen tabletim var ayrıca xperia z de kullanıyorum ama masa üstü bilgisayarım benim herşeyim asla vazgeçmem özene bezene topladım 8 bine yakın masraf ettim uzun yıllar gider bu makine ve genel olarakte kalkması çok zor zaten işim için en ideal masa üstüdür ...
Cevapla
yavuzHAN
Bence kolay kolay bilgisayarlar kalkmayacak. Aksine modernlesmis bir sekilde karsimiza cikacak.
Cevapla
anonim
Her ne kadar bu mesajı ipad den yazsamda birtane ana bilgisayar her evde bulunacak, bunların uzaktan kumandası niteliğinde de mobil cihazlar (tablet) olacaktır.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.