Donanım

Bilgisayar ısınmasına çözüm!

Eğer bilgisayarınız çok ısınıyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız haberimize bir gözatın.

Bilgisayar ısınmasına çözüm!

Bilgisayarınız aşırı ısınırsa geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Eğer bilgisayarınızın kullanım ömrünü uzatmak istiyorsanız aşırı ısınmasını önlemeniz gerekiyor. Özellikle bu günlerde yaşadığımız çöl sıcakları bilgisayarınızın aşırı ısınmasında büyük etken olacaktır. Sizin de bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmamamsı için önlemler almalısınız.

Yazılımsal ya da donanımsal olarak kaynaklanan bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önleyerek ömrünü uzatabilir ve bilgisayarınızda yüksek performans sağlayabilirsiniz.

1343372318_bilgisayar-isinma.jpg

Eğer bilgisayarınız çok ısınıyorsa hangi sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

Bilgisayarınız aşırı ısındığı zaman öncelikle performansı düşer ve bilgisayar kendi kendini kapatmaya başlar. Aşırı ısınma anakartın yanmasına neden olabilir. Bilgisayarınızın bataryasının ömrü kısalır ve çabuk bozulur.

Peki bilgisayarınızın aşırı ısınmasını nasıl önlersiniz?

Eğer yazılımdan kaynaklana bir ısınma sorunu yaşıyorsanız ısınmaya sebep olan hatalı yazılımı tespit edip gerekli güncellemeleri yapın ya da sisteminizden bu yazılımı kaldırın.

Donanımsal bir sorun ise bilgisayar fanının tozlanmasıdır. Eğer bilgisayarın fanı tozlanmış ise saç kurutma makinası ile temizleyebilirsiniz. Fakat bilgisayarınız garanti kapsamında ise, bu işlemi yetkili servisinize bırakmanız daha iyi olur.

İşlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan termal macununun temizlenip yerine yenisinin sürülmesi, aşırı ısınmanın önüne geçilebilecek diğer bir uygulamadır.

Yaz aylarında artan sıcaklar da aşırı ısınmaya neden olan etkenlerden birisi. Böyle durumlarda fanın bulunduğu kısım ile bilgisayarın konulduğu zemin arasında boşluk bırakmanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda ise harici soğutucu kullanmanız buna çözüm olacaktır.

Tüm bunlara rağmen aşırı ısınma devam ediyorsa servisinize başvurunuz.

Yorumlar
uzman
hortumla su tutun kasaya birden sogur ve birdaha hiç ısınmaz
Cevapla
Karting
Hp acer felan almassan bu sorunu yaşama ihtimal düşüktür zaten
Cevapla
Misafir
bence bilgiler gayet uygun yazilmis denedigimden biliyorum
Cevapla
Misafir
col sicaklari mi? anlasilan guncel haber bulmakta zorluk cekiliyor.
Cevapla
bu haber biraz gecikmis ama fazla bilgi goz cikarmaz.bu kadar ugrasmaya gerek yok altina bi fan alirsin 10 lira ya sabaha kadar pesss oynarsin :-D hicte isinmaz...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.