Donanım

Bilgisayarınız bozulmasın!

Bilgisayarınızın donanımı hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde!


Teknolojide ev ve iş yerlerinin olmazsa olmazı bilgisayarlar hayatımızda büyük önem taşıyor. Ancak bu kadar çok kullanılan bir cihazın bakımı ve olacak sorunlara önlem almak için bu konuda bilgili olmak gerekiyor. Bilgisayarların çoğu zaman içinde sorun çıkarırlar.

Eğer bilmiyorsanız sürekli profesyonel yardım için para ödemeniz gerekiyor. Tabi ki bizim gibi teknoloji siteleri sizleri bilgilendirmek için elinden geleni yapıyor. Sizlerinde bu tür bilgilendirmeleri okuyup ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi ve ne yapabileceğinizi bilmenizde fayda var.

Bu haberimizde sizlere PC'nizin içinde bozulması en muhtemel bileşenleri listeleyecek ve böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağız.  Ne kadar çok bilirseniz cihazınız o kadar az zarar görür veya gördüğü zarardan çabuk kurtulur.

Bir sonraki sayfalarımızda bu bilgilere ulaşabilirsiniz.İşletim sistemi

İşletim sistemi, tabi ki bir donanım değil, ancak bozulma ihtimali en yüksek sistem öğelerinden bir tanesi. Bunun en sık rastlanan nedenleri ise yanlış sürücüler ve zararlılar.Güç kaynağı

Ucuz elektronik bileşenlere sahip olan güç kaynakları, bozulmaya en yatkın bilgisayar donanımlarından bir tanesi. Güç kaynağınızın ömrünü tamamladığını aşağıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz:

- Sisteminizin açılmaması.

- Ani yeniden başlamalar ve kilitlenmeler.

- PC'nizdeki bazı bileşenlerin çalışmaması.

- Fanın durması nedeniyle PC'nizin aşırı ısınması.

- Kasanızın elektrik kaçağı yapması.

- Duman.

PC'nizin diğer parçalarına zarar gelmediyse, sadece yeni bir güç kaynağı satın alarak PC'nizi onarabilirsiniz.Sabit disk

Sabit disklerde birçok hareketli parça bulunmaktadır. Disk içerisindeki tabakalar, dakikada binlerce kez dönerler. Okuma ve yazma kafası ise verileri okumak ve yazmak için durmadan hareket eder. Diskinize gelecek herhangi bir darbe, plakalar üzerinde üzerinde çizik oluşmasına ve diskinizin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir.

Kritik sabit disk sorunlarında diskinizden sıradışı sesler gelebilir. Genel olarak sağlıklı olmayan bir sabit disk, ilk 2-3 ay içinde tamamen bozulacaktır. Bu süreyi geçtikten sonra sağlıklı bir sabit diske sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.Fanlar

Hareketli parçalar zamanla aşınabilir ve gevşeyebilir. Fan sorunları genellikle bileşenlerin aşırı ısınması veya bilgisayarınızın içinden gelen yüksek bir ses ile kendini belli eder.

Sorunlu bir fanı onarmak için bilgisayarınızın kasasını açın ve hangi fanın dönmediğini veya sesin nereden geldiğini tam olarak belirleyin. Zamanla fan üzerinde biriken toz da fanın durmasına yol açabilir.Anakart

Anakartlarda hareketli parçalar olmasa da, zaman içinde üzerinde bulunan kondansatörler, içlerindeki elektroliti akıtabiliyor (genellikle ucuz bileşenler kullanılması nedeniyle). Kondansatörleri değiştirmek kolay bir iş değildir ve başarı oranınız yüzde 100 değildir. Bu tür bir onarımı yapacak kadar lehim yeteneğinize güveniyorsanız, şansınızı deneyebilirsiniz. Aksi halde anakartı değiştirmeniz gerekiyor.

Bunların dışında bellekler, statik elektriğe maruz kaldıklarında hata yapabilirler. Bellek hatalarını algılamak zordur, çünkü bazı durumlarda örneğin bir ay içinde sadece birkaç kez sorun çıkarabilmektedirler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.