Bitcoin niçin tercih ediliyor?

Herhangi bir devletin veya sistemin denetiminde olmayan sanal para Bitcoin ile banka gibi herhangi bir aracı olmaksızın ticaret yapılabiliyor.

Bitcoin'in gerçek bir değeri var mı? Temmuz 2017 itibariyle yaklaşık 16.5 milyon bitcoin ticaret piyasasında kullanılmaktadır. Mart 2017'de 1 adet Bitcoin'in değeri 1628 dolardı (Bitcoin ilk defa 1233 dolar olan 1 ons altının değerini aştı).

Bitcoin kağıt paranın yerine geçecek mi?

Bitcoin sanal para birimi; ancak kağıt paranın yerine geçip geçmeyeceği bir süredir tartışılıyor. Ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğu çok açık; ancak kağıt paranın yerine geçeceğini düşünmek biraz gerçeklerden uzak.

Bitcoin nasıl üretilir? Nasıl kazanılır?

Bitcoin üretim aşaması için mining yani madencilik tabiri kullanılıyor.

Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok önemli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Çünkü Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konsept. Bu yazıda ise bu konuya kabaca değinip işin teknik kısmına çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın akıl sağlığını koruyacağım, en azından şimdilik.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.