Donanım

Biyolojik bilgisayar geliyor

Bilimadamları, elektronlarla çalışan bilgisayarları ‘biyolojik’ hale getirmek istiyor.

Biyolojik bilgisayar geliyor

ABD'li araştırmacılar bilgisayarlarda ve birçok elektronik cihazlarda elektronların akışını sağlayan transistörleri genetik bilgileri taşıyan nükleik asitler olan RNA ve DNA'dan üreterek, bilgisayar alanında bir devrim yapmayı planlıyor.

Eğer başarılı olursa biyolojik bilgisayarlar, şuan bulunan bilgisayarlardan tamamen farklı olacak. Biyolojik bilgisayarların monitörü ve kalvyesi olmayacak ve bilgisayardan öte, yan yana dizilmiş küçük sıvı kutucuklarına benzeyecek.

1364623472_r-biological-computers-large570.jpg

Bu bilgisayarların sıvı haznelerinde, tıpkı elektronik bilgisayarlar gibi çalışacak kimyasallar, proteinler ve diğer biyolojik elementler bulunacak.

Söylenenlere göre, ilk olarak hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılacak olan biyolojik bilgisayarlar ile ilaçların ortaya koyduğu reaksiyonları test edilecek. Daha sonraki dönemlerde ise veri depolanması, kurtarılması gibi temel bilgisayar fonksiyonları yer alacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.