Bluetooth versiyonlarının tarihçesi

Bluetooth teknolojisi sürekli olarak geliştirilmiş ve farklı sürümleri yayınlanmıştır. İşte Bluetooth sürümlerinin tarihçesi!

Bluetooth versiyonlarının tarihçesi

Bluetooth, kablosuz cihazlar arasında veri transferi yapmak için kullanılan bir teknolojidir. İlk olarak 1994 yılında Ericsson tarafından geliştirilmeye başlanmış ve 1998 yılında Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG) tarafından kabul edilmiştir. O zamandan beri, Bluetooth teknolojisi sürekli olarak geliştirilmiş ve farklı sürümleri yayınlanmıştır. İşte Bluetooth sürümlerinin tarihçesi!

Bluetooth versiyonlarının tarihçesi

Aşağıda, çeşitli Bluetooth sürümlerinin temel özellikleri bulunmaktadır. Bluetooth versiyonlarının tarihçesini sizler için listeledik.

Bluetooth versiyonlarının tarihçesi - Resim : 1

Bluetooth 1.0 ve 1.0B (1999)

İlk Bluetooth özellikleri. BT'nin hızla zemin kazanmasını engelleyen dağıtım sorunları vardı.

Bluetooth 1.1 (2001)

Güvenilirlik ve birlikte çalışabilirlik iyileştirmeleri; çoğunlukla geriye dönük uyumlu ama %100 değil.

Bluetooth 1.2 (2003)

BT 1.2 (Temel Veri Hızı), yaygın olarak kullanılan ilk Bluetooth teknolojisiydi. Uyarlanabilir frekans atlama (AFH), Wi-Fi ve aynı frekanstaki diğer teknolojilerle girişimin önlenmesine yardımcı oldu. Eşleştirme hızı iyileştirildi.

Bluetooth 2 (2004)

Bluetooth 2.0 + EDR (Geliştirilmiş Veri Hızı) markalı üç bitlik kodlama (bire karşı), veri hızını 1'den 3 Mbps'ye (pratikte 2.1 Mbps) yükseltti. Parazit yönetimi iyileştirildi ve daha az güç kullanıldı.

Bluetooth 2.1 (2007)

Eşleştirmeyi daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için Güvenli Basit Eşleştirme (SSP) eklendi. Şifreleme zorunlu hale getirildi, güvenlik iyileştirildi ve daha az güç kullanıldı.

Bluetooth 3 + HS (2009)

Bluetooth 3.0 + HS (Yüksek Hız) markalı, bağlantıyı Bluetooth üzerinden başlattı ancak verileri Wi-Fi üzerinden iletti.

Bluetooth 4 (2010)

"Bluetooth Smart" markalı, düşük güçlü Bluetooth Low Energy tanıtıldı. Bluetooth LE'ye bakın.

Bluetooth 4.1 (2013)

Daha verimli veri alışverişi ve LTE frekanslarıyla daha iyi bir arada bulunma. BT 4.1, daha az manuel müdahale ile bağlantıları sürdürür ve cihazlar aynı anda hem istemci hem de merkez olabilir, bu da Bluetooth cihazlarının birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. BT 4.1'den önce, aygıtlar ya bilgisayarda yerleşik olarak ya da bağımsız bir dongle'da bulunan bir hub'a aktarılırdı.

Bluetooth 4.2 (2014)

Nesnelerin İnterneti (IoT) için tasarlanan BT 4.2, Bluetooth paketindeki yük boyutunu 10 kat artırdı ve yükü önemli ölçüde azaltarak 2,5 kat daha fazla veri sağladı. Milyarlarca cihazın benzersiz bir IP adresine sahip olmasını sağlayan IPv6'nın (6LoWPAN) düşük güçlü kablosuz kişisel alan ağı (WPAN) sürümü desteklenir. Ayrıca, perakende satış mağazalarının bir kullanıcının varlığını algılamasını önleyen işaret gizliliğini de destekler.

Bluetooth 5 (2016)

Daha uzun pil ömrüne sahip daha sağlam bir versiyon olan BT 5, dış mekan iletim menzilini 50 metreden 200 metreye çıkardı. Bir bağlantı kurmadan önce daha fazla bilgi iletebildiği için konum servisleri geliştirilmiştir. BT 5'i destekleyen ilk akıllı telefonlar Galaxy S8 ve iPhone 8 ve X idi.

Bluetooth 5.1 (2019)

Daha fazla anten, daha yüksek izleme doğruluğu sağlar ve genel öznitelik (GATT) profili önbelleğe alma, yeniden eğitim gereksinimleriyle eşleştirmeyi daha hızlı hale getirir.

Bluetooth 5.2 (2020)

LE güç kontrolü (LEPC), eş aygıtlar tarafından talep edilebilecek ayarlanabilir güç sağlar. Gelişmiş öznitelik protokolü (EATT), LE istemcileri ve sunucuları arasında paralel işlemlere olanak tanır.

Bluetooth 5.3 (2021)

Artımlı bir yükseltme olan Sürüm 5.3, daha fazla kararlılık, güvenlik ve verimlilik sağlar. Çevre birimleri, merkezi bir cihazla tercih edilen kanalları listeleyebilir. Önceden, yalnızca merkezi cihaz kanalları ayarlayabilirdi.