Bu bilgisayar kendini 10 saniye içinde yok edecek!

Yüksek güvenlikli ticari veya devlet sırlarını saklamak için kullanılacak dijital ortamlar için geliştirilen yeni bir işlemci, hırsızlık ihtimaline karşı kendini yok ederek verilerin okunamaz hale gelmesini sağlıyor.

Bunun filmlerde kalmayacağı ortadaydı. Nitekim DARPA, kendini 10 saniye içinde yok eden bilgisayar için harekete geçti.

Xerox’un PARC araştırma merkezinde üretilen işlemci, DARPA ile ortaklaşa geliştirilmiş. Bu işlemci sayesinde, özellikle ön cephede savaşan askerlerin elinde bulunan dijital cihazların düşmanın eline geçmesi halinde kendini yok edecek şekilde tasarlanacak.

Böylece düşman birimleri, esir edilen veya öldürülen askerlerin üzerinden çıkan dijital iletişim cihazları vasıtasıyla ordunun harekat bilgilerine erişme imkanı bulamayacak.

Söz konusu çipleri, çok kritik ticari verilerin saklandığı özel ticari bilgisayarlarda da görmek mümkün olabilecek ancak henüz yeni olan bu teknolojinin cepheye de, ticari kurumlara da ulaşması biraz zaman alacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.