Donanım

Bu da oldu! Uçabilen robot yapıldı

Uçabilen robot yapıldı. LEO isimli robot bir çok özelliğinin yanı sıra uçma yeteneğine sahip.

Bu da oldu! Uçabilen robot yapıldı

Şu ana kadar çeşit çeşit robotlar yapıldı. Arkadaşınız veya evcil hayvanınız olabilecek sevimli robotlar, size hizmet veren robotlar ve hatta dans edebilenler gibi çeşitli robotlar gördük. En son Boston Dynamics'in robotlarının parkur alanındaki performansı gündeme oturmuştu. Şimdi bu kategoriye bir yenisi eklendi.

Caltech'teki araştırmacılar tarafından geliştirilen, LEO isimli robot ürüme ve uçma arasında kolayca geçiş yapabiliyor. Robot bir kaykay bile sürebiliyor. Ancak robot böcek benzeri görünümüyle görenleri biraz korkutuyor diyebiliriz.

Karşınızda uçabilen robot LEO


LEO adını, Legs OnboArd drone'ın kısaltması olan LEONARDO'nun da kısatılmış halinden alıyor. Caltech, bir gevşek çizgide yürüyebildiği ve zıplayabildiği için robotu kısmen yürüyen bir robot ve kısmen uçan bir robot olarak tanımlıyor. LEO'nun ayrıca, dengesi üzerinde iyi bir kontrol düzeyi elde etmesine yardımcı olan çok eklemli ayakları ve pervane tabanlı iticileri kullanan ilk robot olduğu söyleniyor.
LEO'yu uçabilir hale getirmenin nedeni, engebeli araziden kaçmasını sağlamaktı.

Caltech bir blog yazısında, iki ayaklı robotların insanlarla aynı hareketleri kullanarak gerçek dünyadaki arazilerin üstesinden gelmekte insanlardan daha fazla zorlandıklarını yazdı. LEO'nun uçma yeteneğinin devreye girdiği yer de burası. Çünkü LEO engebeli araziden tamamen kaçınabilir. LEO, gevşek bir çizgide yürümek ve kaykay yapmak gibi görevleri gerçekleştirmek için yürüme ve uçmayı bile harmanlayabiliyor.

Yorumlar
Misafir
Keşke bir video olsaydı da, uçtuğunu da görseydik.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.