Bu işletim sistemlerini unuttuk! - Page 1

Zeta (2004) BeOS temelli bir işletim sistemi olan Zeta, virüslerden hiç etkilenmediği iddiasıyla piyasaya sürülmüştü. Yıllar geçtikçe firmanın ne kadar haklı olduğu anlaşıldı: Kimselerin kullanmadığı sistem için virüs yazan da yok!

Bu işletim sistemlerini unuttuk! - Page 2

Darwin (2000) Apple, NEXTStep'i satın aldığı gibi hemen yeni işletim sistemi Mac OS X üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ancak sistemin ne zaman hazır olacağı bilinmediğinden firma 2000 yılında Darwin'i kullanıma sundu. 1997 yılında geliştirilmiş olan Rhapsody'i temel alan sistem bugün bile belirli bir hayran kitlesine sahip.

Bu işletim sistemlerini unuttuk! - Page 3

BSD (1977) Kimilerine göre BSD bir Unix türevinden ibaret; Başkalarına göreyse açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin taçsız kralı. Şu an FreeBSD adı altında güncellenmeye devam eden sistemin 9.1 sürümü 2012 sonlarında kullanıma sunuldu.

Bu işletim sistemlerini unuttuk! - Page 4

GNU (1983) Ücretsiz bir işletim sistemi olan GNU, Unix benzeri bir mimariye sahip. Aslında hiçbir zaman çok fazla yaygınlaşmamış olan sistemin kararlı bir takipçi kitlesi var. Sistemin kullandığı neredeyse tüm yazılımlar ücretsiz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.