Donanım

Bu şarj aletine dikkat edin! [Video]

KeySweeper isimli şarj aleti içinde bulunduğu yazılım sayesinde tüm verilerinizi okuyabiliyor.

Bu şarj aletine dikkat edin! [Video]

Günümüzde akıllı cihazlarımızda cihazı üreten firmaya ait orjinal olmayan bir şarj aleti kullandığımızda başımıza neler gelebileceği hergün haberlerde karşımıza çıkıyor. Piyasada orjinal olmayan bir çok şarj aleti bulunuyor ve bu aletler sizi can tehlikesi ile karşı karşıya bırakırken, aynı zamanda verilerinizi de çalabiliyor.

Samy Kamkar adlı hackerın, geliştirdiği sahte şarj aleti ile Microsoft klavyelerin birçoğunun tüm verilerini kaydedebildiği belirtildi. KeySweeper adıyla tanıtılan cihazın, içerisinde bulunan donanım ve yazılım sayesinde klavyeye tuşlanan tüm karakterleri tespit ettiği ve hatta bu verilerin paylaşımını yapabildiği kaydedildi. Geliştirilmeye açık olan sahte şarj aletinin SMS ile tüm bilgileri belli bir adrese yönlendirebileceği de öğrenildi. Samy Kamkar, bu cihazların 10 ila 80dolar arasında bir üretim maliyeti olduğunu belirtiyor.

1423761476_img20150212191233.jpg

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft yetkilileri, sahte şarj aletinin sadece 2011’den önce üretilen kablosuz klavyelerin bilgilerini çalma yeteneğine sahip olduğunu ifade etti. Yetkililer yeni ürünler için bilgi çalmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Ancak siz yinede dikkatlı olun ve bu isimde bir şarj aleti kullanmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.