Bu uçaklar sesten daha hızlı! - Page 1

Bildiğiniz gibi ulaşımda, daha hızlı bir şekilde yol katetmek için uçaklar tercih ediliyor. Tercih ediliyor dediysem, elbette bu imkanı olanlar için geçerli. Dünya'da en hızlı ulaşımı sağlayan uçaklar ise kendi aralarında rekabet içinde olmaya devam ediyor.


Hal böyle olunca, uçak üreticisi şirketler yakıt verimliliğini sağlamak ve güçlü motor kullanmak için sınırları zorlamasına sebep oluyor. Elbette Bununla birlikte konforu artırarak ulaşım süresini de kısaltmak istiyorlar.


Biz de bu anlamda siz değerli okuyucularımız ile dünyanın en hızlı uçak modellerini inceleyeceğiz. En hızlı demişken, hızlıca bir ses hızının da tanımını yapalım.


Ses hızı; havada, deniz seviyesinde ve 21 °C sıcaklıkta 343.2 m/s olarak alınır. Ses hızı frekansa bağlı olarak değişmez, her frekansta ses aynı hızda gider. Havanın sıcaklık, yoğunluk durumuna göre sesin yayılma hızı değişir. Soğuk havada ses hızı azalır.

Bu uçaklar sesten daha hızlı! - Page 2

En hızlı uçakların hangileri olduğuna başlamadan önce sizlere, efsane olan bir uçak modelinden bahsetmek istiyorum.Ses hızından daha hızlı olan Concorde uçakları ise ses hızını aşan uçak modelleri arasında en bilinenleriydi. Bu uçak adeta uzak kavramını silmişti. Ancak feci bir kaza sonucu Concorde’ların uçuşları yasaklandı.

Bu uçaklar sesten daha hızlı! - Page 3

Dilerseniz artık sözü daha fazla uzatmadan dünyanın en hızlı uçaklarının hangileri olduklarına hep birlikte göz atalım.


İşte dünyanın en hızlı uçakları;

Bu uçaklar sesten daha hızlı! - Page 4

Airbus A330-200


925 km/s

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.