Donanım

Çin Qualcomm'un cezasını kesti!

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, elektronik piyasasında rekabet dışı faaliyetler sürdürdüğü gerekçesiyle Qualcomm'a yüklü miktarda cezaya mahküm etti.


Dünyanın en büyük çipset üreticisi konumunda bulunan Qualcomm, Çin'den darbe yedi. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu elektronik piyasasında rekabet dışı faaliyetler yaptığı gerekçesiyle Qualcomm'u 975 milyon dolarlık cezaya mahküm etti.

Reuters’in haberine göre Qualcomm, Hem cezayı ödemeyi hemde Çin’de kullandığı patentlerin telif bedellerini de düşürmeyi kabul etti. Bu karara en çok sevinecek Çinli mobil cihaz üreticileri arasında Xioami ve Huawei bulunuyor. Ayrıca Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, uzun süren soruşturmanın artık bir sonuca bağlanmış olmasından dolayı memnun olduklarını belirtti.

1423572109_img20150210144131.jpg

Öte yandan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Xu Kunlin, Qualcomm’un ödeyeceği cezanın, şirketin 2013 yılında Çin’de yaptığı satışların yüzde 8’ine denk geldiğini belirterek artmamasının sebebinin, Qualcomm’un soruşturma sırasında sunduğu işbirliğinin etkili olduğunu dile getirdi. Bu kararla birlikte Çinli akıllı telefon üreticilerinin amiral gemisi modellerinde Qualcomm'un yüksek donanımlı çipsetlerini kullanabilecekleri söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.