Çin'den ABD yasağı! Bazı yongaların kullanımı yasaklandı

Çin'in siber güvenlik düzenleyicisi, Çinli firmaların ABD'li bellek üreticisi Micron Technology'den çip satın almasını yasakladı.

Çin'den ABD yasağı! Bazı yongaların kullanımı yasaklandı

Reuters'e göre Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) pazar günü yaptığı açıklamada, şirketin ürünlerinin devlete ait bankalar ve telekom operatörleri de dahil olmak üzere Çin'in kritik bilgi altyapısı için "önemli güvenlik riskleri" oluşturduğunu bulduğunu söyledi. Yasak, Çin'in mart ayı sonlarında Micron ithalatlarını gözden geçireceğini duyurmasının ardından geldi ve bu, o zamanlar Washington'un son yıllarda Çinli çip üreticilerine uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak görüldü.

Idaho merkezli Micron, ABD'deki en büyük bellek üreticisi. Çin pazarı, şirketin yıllık gelirinin yaklaşık %10’unu oluşturuyor ancak Çin'e Micron ürünlerini ithal eden şirketlerin çoğu, dünyanın başka yerlerinde satılık cihazlar üreten üreticiler.

Çin'den ABD yasağı! Bazı yongaların kullanımı yasaklandı

The Wall Street Journal'a göre, CAC'nin yasağı Çin'deki Çinli olmayan şirketler için geçerli değil. Micron, "Sonucu ve sonraki adımlarımızı değerlendiriyoruz. Çinli yetkililerle görüşmelere devam etmeyi de dört gözle bekliyoruz” dedi. CAC, hangi Micron ürünlerinin yasaktan etkileneceğini söylemedi ve şirketin çipleriyle ilgili güvenlik endişelerinin ayrıntılarını paylaşmadı.

Yasak, ABD ile Çin arasında yarı iletken teknolojisi konusunda tırmanan bir kan davasının en son gelişmesi. Son aylarda Biden yönetimi, rakibinin gelişmiş çip üretim ekipmanlarına erişimini kısıtlamak için harekete geçti. Ocak ayında ABD'li, Hollandalı ve Japon yetkililer ASL, Nikon ve Tokyo Electron'un litografi makineleri üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştırma konusunda anlaştılar. The Journal'ın belirttiği gibi, Çin ABD'ye misilleme yapmanın yollarını bulmaya çalışıyor. Çoğu Çinli şirketin, bir yasağın bıraktığı herhangi bir açığı telafi etmek için Güney Koreli SK Hynix gibi tedarikçilere yönelebileceği göz önüne alındığında, Micron kolay bir hedef.