Donanım

Dell En Gelişmiş PowerEdge sunucu portföyünü tanıttı

Dell, dünya genelindeki müşterilerinin genişleyen uygulama yelpazesini ve iş yükü gereksinimlerini hedefleyip, altyapılarını optimize etmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanan, en gelişmiş ve yönetimi kolay PowerEdge sunucu portföyünü tanıttı.

Dell En Gelişmiş PowerEdge sunucu portföyünü tanıttı

Dell, dünya genelindeki müşterilerinin genişleyen uygulama yelpazesini ve iş yükü gereksinimlerini hedefleyip, altyapılarını optimize etmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanan, en gelişmiş ve yönetimi kolay PowerEdge sunucu portföyünü tanıttı.

Dell PowerEdge 13’üncü nesil sunucular, en kapsamlı web, kurumsal ile yüksek ölçekli uygulamalarda fiyat-performans optimizasyonu sağlamak için, müşteri odaklı bir şekilde tasarlandı. Bu yeni portföy, endüstri lideri sistem yönetim özellikleriyle birlikte; depolama, işleme ve bellek teknolojilerindeki en son yenilikleri de içeriyor.

Blade, Rack ve Tower tipi sunucular üzerinde beş form faktörü ile sunulan yeni Dell PowerEdge portföyü, müşterilerin bulut bilişim, mobilite, büyük veri ve yazılım tanımlı depolama da dâhil olmak üzere, en güncel endüstriyel eğilimlerden nasıl yararlanacaklarına karar vermelerine yardımcı olacak. Dell ve Intel tarafından dünya genelinde yaptırılan güncel bir araştırma olan “Future Ready IT” anketine göre, BT alanındaki karar verici kişilerin yüzde 80'inden fazlası, önümüzdeki 12 ay için bu teknolojilerin BT yatırım önceliğine sahip olduğunu belirtiyor.

Dell EMEA, Türkiye-Afrika Kurumsal Ürünler Bölgesel Pazarlama Müdürü Tunç Erkan, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi;

1412247351_delltuncerkan.jpg

 "Müşterilerimiz bundan birkaç yıl önce var olmayan, yeni baskı ve zorluklarla karşı karşıya. Teknolojinin gelişim ve karmaşıklaşma hızı kesinlikle artıyor ve pek çok BT organizasyonu, iş ortamlarında daha fazla karışıklığa neden olmamakla, yeni ve heyecan verici yöntemlerle teknolojinin yaygınlaştırılması arasında doğru dengeyi yakalamaya çalışıyor. PowerEdge sunucu portföyümüzdeki üç temel prensip olan; uygulama performansını arttırma, herhangi bir ortamdaki iş yüklerine destek verme ve sistem yönetimini kolaylaştırma üzerine odaklanan müşteriler, geleneksel ve yeni BT modellerini birleştirerek, son yeniliklere adapte olmaya, yeni uygulamaları desteklemeye ve bunları optimize etmeye hazır hale gelecekler" dedi.

Yeni nesil PowerEdge sunucu portföyü

Yeni nesil Dell PowerEdge sunucuların duyurulan ilk modelleri, en son Intel® Xeon® E5-2600 v3 işlemcilere sahip PowerEdge R730xd, R730, R630 raf tipi, T630 tower ve M630 blade sunucuları içeriyor. Yeni PowerEdge sunucular, en zorlu uygulamalar ve ortamlar için operasyonel verimlilik ve esneklikte farklı ölçekte artışlar sağlıyor.

İleri teknoloji depolama uygulama performansını hızlandırıyor

Kurumlar gerçek zamanlı analizler ve etkileşimli işlemler gibi veri yoğun uygulamaları kullanmaya devam ettikçe, düşük gecikme süreli veri erişimi daha da önemli hale geliyor. “Future Ready IT” araştırma sonuçları, BT alanındaki karar verenlerin %70'inin, verilere hızlı erişim gerektiren uygulamaları kullanırken performansla ilgili sorunlardan olumsuz etkilendiklerini gösteriyor.

Dell'in yeni PowerEdge sunucuları, modern depolama teknolojilerini desteklemek üzere tasarlandı. Böylece müşterilerin uygulama performansını arttırmak için verileri işlemciye yaklaştırarak uygulamaları hızlandırmaları sağlanıyor. 

1412247298_dell13gserver.jpg

Dell PowerEdge R630'un uygun maliyetli 1,8 inçlik SATA flaş sürücüleri müşterilerin 2,5 inçlik SSD disk alanı kadar bir alanda saniyede 2,4 kat fazla giriş/çıkış işlemi (IOPS) elde etmelerini sağlıyor.
 
PowerEdge R730XD ile Dell ayrıca, Microsoft Exchange gibi sunucu iş yükleri için 100TB'a kadar depolama alanı sunuyor ve önceki nesil sunuculara göre posta kutusu kapasitesinde %50'ye varan artış sağlıyor.

Yeni sunucuda depolama teknolojisinin müşterilere sunduğu önemli beceriler şunlar:

  • NVMe Express Flash depolama, Dell Fluid Cache for SAN ve SanDisk DAS Cache özellikleri ile yüksek performans sunarak en önemli verilere erişimi hızlandırıyor.
  • Yeni duyurulan (isteğe bağlı) çift PERC9 RAID denetleyicisi ile RAID performansını ikiye katlayarak, büyük veri kümelerini çok daha hızlı işlemek mümkün.
  • Veri Katmanlama becerileri sağlayan karma depolama yapılandırmaları, yazılım tanımlı depolamayı ve optimize edilmiş veri yerleşimini destekliyor.

Dell aynı zamanda, PowerEdge sunucular için geliştirdiği yeni “Doğrudan Bağlı Depolama (DAS)” ürünlerini de tanıttı. Yeni Dell Storage MD1400 ve MD1420 depolama ürünleri, önceki nesil ile karşılaştırıldığında uygun fiyata depolama esnekliği, iki katına çıkan bant genişliği ve daha yüksek performans sağlarken, “Kendinden Kriptolu Sürücüler (SED)” sayesinde, veri güvenliğini garanti altına alıyor. Ek olarak, sunucu ile depolama şasisi arasında kesintisiz veri yönetimi sağlıyor. 

Sistem yönetimini çok daha kolay hale getiren endüstri lideri gelişmiş özellikler

Future Ready IT araştırmasına katılan BT yöneticilerinin %60'ı, operasyonel karmaşıklığı azaltmaya ve veri merkezi yönetimini kolaylaştırmaya kaynak ayırıp, öncelik verdiklerini söylüyor. Yeni PowerEdge sunucularında bulunan güncellenmiş sistem yönetim özellikleri, daha yüksek otomasyon becerileri ile yöneticilerin dünyanın her yerinden, herhangi bir mobil cihazdan veri merkezlerini izleyip müdahale edebilmelerine olanak tanıyor. 

Dell OpenManage sistem yönetim portföyü'nün sağladığı diğer avantajlar:

Her yerden erişilebilen gelişmiş sunucu yönetimi: Dell, endüstride bir ilk olan Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisini kullanarak, sunucu envanteri toplamak için ihtiyaç duyduğu zamanı %84'e varan oranda azaltan, “iDRAC Quick Sync'i” sunuyor. Bu yeni özellik, sunucuda dokunmatik olarak etkinleştirildiğinde, sunucu durum bilgisini ve temel sunucu kurulumunu OpenManage Mobile destekli akıllı bir mobil cihaz üzerinden iletiyor.  OpenManage Mobile aynı zamanda yöneticilerin mobil cihazları aracılığıyla dünyanın her yerinden istedikleri zaman ortamlarına erişip yönetebilmelerine olanak sağlıyor.

Yeni otomasyon becerileri: Yöneticiler, Sunucu Yapılandırma Profili'nin kurulması, profile erişilmesi, profilin kaydedilmesi veya merkezi bir havuzdan yazılım güncelleştirilmesi gibi temassız yönetim otomasyonu özellikleri sayesinde, zamandan kazanarak, verimliliği arttırabilecekler. Dell'in “Temassız Yönetimi” ve otomatik güncelleştirmeleri bu tip güncelleme sürelerini yüzde 92'ye varan oranda kısaltıyor. 

 Farklı ölçeklerdeki iş yüklerini destekleme

Future Ready IT araştırmasına göre, BT karar vericilerin %60'ından fazlası, geleneksel ve gelişmekte olan iş uygulamaları birlikte kullanıyor. Günümüzde veri merkezleri, çok çeşitli iş yükü ve uygulamaları desteklemek zorunda. Yeni Dell PowerEdge sunucular, kurumsal bilgi işlem, birleşik iletişim - işbirliği, sanallaştırma ve yüksek performanslı bilişim gibi, müşterilerin kendi gereksinimleriyle uyarlayabilecekleri esnek platformlar ile yenilikçi mimariler sunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.