Donanım

Dünyanın en güçlü bilgisayarı geliyor!

Japonya, dünyanın en güçlü bilgisayarını geliştiriyor. İşte süper bilgisayarın ayrıntıları!

Dünyanın en güçlü bilgisayarı geliyor!

Dünyanın şimdiye kadar bildiği en hızlı bilgisayarı deneme sürecinde. Japonya ekonomi, ticaret ve sanayi bakanlığı, kamuoyunun bildiği en hızlı süper bilgisayarların oluşturulması için 19,5 milyar yen (173 milyon dolar) harcama kararı aldı. Bu güçlü bilgisayar, Japonya'da özerk otomobiller, yenilenebilir enerji, robotlar ve yapay zeka araştırmalarına yardımcı olacak yeni bir teknolojik ilerleme dönemi için kullanılacak.

1480404917_japanese-prime-minister-shinzo-abe-gave-a-speech-at-the-institute-of-politics-iop-harvard-univers.jpeg

Japonya Ulusal İleri Endüstri ve Teknoloji Enstitüsü genel müdürü Satoshi Sekiguchi, Cuma günkü bir raporda, "Bildiğimiz kadarıyla, daha hızlı bir şey yok" dedi. Bilgisayara şu an için ACBI adı konulmuş ve A.I. bulut alt yapısını kullanacağı anlamına geliyor.

Bilgisayarın saniyede 130 katrilyon anlamına gelen 130 petaflop işlem yapması hedefleniyor.

Şirket proje için teklif vermeye başladı ve teklifi 8 Aralık tarihinde kapatacak. Özel şirketler, bir ücret karşılığında ACBI'nın gücünü kullanabilecekler.

Bilgisayarın, gelecekteki AI için yaşamsal olacak derin öğrenme uygulamalarını geliştirmeye yardımcı olması amaçlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.