Donanım

Dünyanın en hızlı bilgisayarı - Sequoia

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı'nde yapılan yarışmada dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı - Sequoia

Kaliforniya'da Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı'nde yapılan yarışmada dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi. Amerikalılar, dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanını Japonlara kaptırmıştı. Uzun uğraştan sonra ünvanlarını geri almayı başaran Amerikalıların en hızlı seçilen bilgisayarının inanılmaz özellikleri bulunuyor.

1340172839_ibm-sequoia-550x366.jpg

Dünyanın en hızlı bilgisayarları şimdilik Kaliforniya'da Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı en hızlı süper bilgisayar yarışında ortaya çıkıyor. En son Amerikalıların bilgisayarı en hızlı seçildi ve bu bilgisayar 6,7 milyar hesap makinasının 320 yıllık işini bir saatte yapıyor. Amerikan şirketi IBM tarafından geliştirilen en hızlı seçilen bilgisayarı, Japonya'nın bilgisayarından bir buçuk kat daha hızlı.

1340173012_seqworkerhighres.jpg

En hızlı bilgisayar bir milyon 600 bin işlemci kullanıyor. Saniyede 16 katrilyon işlem yapabilen bilgisayar, denemelere ihtiyaç duyulmadan nükleer silahların yenilenmesi çalışmalarında kullanılabiliyor. Ayrıca bilgisayar, maliyeti ve hacmine oranla da oldukça az enerji tüketimiyle de dikkat çekiyor.

1340173034_sequoiasupercomputer02.jpg

İki yıl önce yapılan hızlı bilgisayar yarışında Amerika Birleşik Devletleri'ni Çin geçmiş, onu da geçen yıl Japonya geride bırakmıştı. Şimdiye kadar Amerika en hızlı on bilgisayardan beşinin bulunduğu yerdi. Bu sayı şuanda üçe gerilemiş durumda. Çin ve Almanya'nın ikişer, Japonya, Fransa ve İtalya'nın da birer hızlı bilgisayarı bulunuyor. Düşük maliyetli süper bilgisayarlar deneyleri, sanal olarak bire bir gerçekleştirme imkânı sağlıyor.

Süper bilgisayarların eskiyen nükleer silah sistemlerinin ömrünü uzatmakta önemli destek sağlıyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.