Süper bilgisayar deyince aklınızda nasıl bir şey canlanıyor? Eğer aklınızda masaüstü kullanılan bilgisayarlar ya da benzeri bir yapı beliriyorsa bu yazıyı okumanızda yarar var. Gerçek süper bilgisayarları görünce çok şaşıracaksınız…

Eğer masaüstü bilgisayarların yüksek performansa sahip olduğunu düşünüyorsanız Tianhe-1A adındaki süper bilgisayarı hiç görmemişsiniz. Dünyanın en hızlı bilgisayarı olma unvanını elinde bulunduran bu bilgisayar Çin’de üretilmiş durumda. 186368 çekirdekli işlemciye sahip olşan bilgisayarın 229379 GB belleği bunuluyor. Intel ve Nvidia yongaları kullanılarak üretilen bu bilgisayarı üniversiteler araştırmaları için kullanıyor. Shenzhen kentinin Ulusan Süper Bilgisayar merkezinde bulunan bilgisayarın bir bölümü de ihtiyaç duyan şirketlere açılmış durumda.

Süper bilgisayarlar listemizin ikinci sırasında Jaguar adı verilen bilgisayar yer alıyor. Jaguar Cray XT5-HE adındaki bu bilgisayar Amerika’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında bulunuyor. 224162 çekirdekli işlemciye sahip olan Jaguar özel araştırmalar için yapılandırılmış.

Listemizin üçüncü sırasındaki süper bilgisayarın adı Dawning Nebulae. 2010 yılında faaliyete geçirilen bu süper bilgisayar tıpkı birinci sırada yer alan Tianhe-1A gibi Çin’in Shenzhen kentinin Ulusan Süper Bilgisayar merkezinde bulunuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.