Sizlerin de zaman zaman magazin haberlerinde dikkatinizi çekmiştir, turizmin gözdesi Bodrum'un koylarına Jennifer Lopez, Heidi Klum, Julia Roberts gibi, isimleri saymakla bitmeyen dünyaca ünlü birçok yıldızın kullandığı ultra lüks seyahat yatları adeta göz kamaştırıyor.


İlk olarak aklımızdan geçen cümle ise genelde ''Vay bee, kim bilir kaç paradır?'' oluyor. Zira yatlar muhtemelen bugüne kadar icat edilmiş en lüks seyahat aracıdır. Bu yatları genellikle Mega lüx yatlar ya da Süperyat gibi benzer kelimlerle dile getiriyoruz.


Helikopter pistlerinden güzellik salonlarına, cam merdivenlerden denizaltılara kadar birçok şeyi içinde barındıran bu yatlar, bir kaç yüz milyon dolardan başlayan ve milyar doları aşan fiyatlara ulaşıyor. Dolayısı ile bu yatlar, statü ve güç sembolü olarak en üst seviyedeki zenginler için bir rütbe şeklinde de tanımlanabilir desek sanırım yanlış olmaz.


Biz de bu anlamda merakınızı gidermek için, dünyanın en pahalı 10 Mega lüx yatını sizler için bir araya getirdik. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan bu yatların hangileri olduklarını hepbirlikte inceleyelim.


İşte Dünyanın en pahalı 10 Mega lüks yatı;

10- Al Raya (263 milyon dolar)


Yatın boyu 110 metre. 20 yolcu ve 48 mürettebat konaklayabiliyor. Süperyatta helikopter pisti, yüzme havuzu, jakuzi, spor salonu, spa, sauna, açık hava barı, masaj odası ve sinema salonu yer alıyor.

9- Al Said (300 milyon dolar)


155 metre uzunluğundaki yatın ağırlığı 16.000 ton. Ayrıca 50 konuk ve 154 mürettebat konaklayabiliyor. Al Said, içinde klasik müzik orkestrasının konser verebileceği büyüklükte konser salonu da bulunuyor.

8- Dubai (350 milyon dolar)


162 metre boyundaki tekne, iddialara göre saatte 2.300 dolarlık yakıt tüketiyor; yakıt deposu ise 500.000 dolara fulleniyor. Kaptanın maaşı 22.000, şefin maaşı 11.000 dolar. 50 kişilik mürettebatın aylık gideri ise toplamda 111.000 dolar tuttuğu iddia ediliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.