Bazı stadyumlar, uygulamalar sayesinde seyircilere, yerinden kalkmadan yiyecek ve içecek siparişi verilebilme imkanı sunabiliyorken, bazıları ise aracınızı park ettiğiniz noktadan stadyumda oturacağınız koltuğa kadar sizi yönlendiren teknolojileri sizleri mest ediyor.

Çok daha fazlasını merak ediyorsanız, lafı daha fazla uzatmadan bu stadyumları ve özelliklerini gelin birlikte inceleyelim.


İşte dünyanın teknoloji harikası 10 stadyumu;

1- Barclays Center (New York – 2012)
Buz hokeyi, basketbol ve konser amaçlı kullanılabilen komplek,19 bin seyirci kapasitesi ile hizmet veriyor.


Akıllı stadyumlar arasında yerini alan, Barclays Center seyircilerine ücretsiz internet bağlantısı sunabiliyor. Stadyumlarda normal bağlantı için bu devrelerden yalnızca bir devre yeterli görünürken Barclays Center sunduğu yedek bağlantıyla işini şansa bırakmıyor.


Akıllı olmasının yanı sıra çevreci özellikleriyle de dikkat çeken kompleks ayrıca LED ekranlarıyla da seyircileri büyülüyor ve seyir zevkini katlıyor.

Enerji verimliliğine sahip LED aydınlatma ve geri dönüşüm gibi çevreci nitelikleri ile göz dolduran kompleks, aynı zamanda LEED Gümüş Sertifikası’na sahip. 

2- Levi’s Stadyumu (San Francisco – 2014)
Levi’s Stadyumu 68 bin 500 seyirciye ev sahipliği yapabiliyor. Stadyumu akıllı hale getirmek için Sony, Intel, Yahoo ve SAP ile işbirliğine gidilmiş olduğunu da ayrıca belirtelim.

Bu firmaların hızlı Wi-Fi hizmeti sunmanın yanı sıra bugüne kadar yapılan en iddialı akıllı telefon uygulamalarından birini de geliştirmiş olduğunu söyleyebiliriz. Zira seyirciler park noktasından stadyumda oturacakları koltuğa uygulama ile ulaşabiliyorlar. 

Uygulamada, seyircilerin tuvalet ihtiyacına dahi yer verilmiş. Bu sayede seyirciler uygulama sayesinde en az sıra bulunan tuvaletleri görebiliyorlar.

Uygulama ayrıca seyircilerin maçı canlı olarak seyredebilmelerine imkan sunuyor. Hatta daha da ileri giderek seyircilere yerlerinden kalkamadan yiyecek ve içecek siparişi verebilme imkanı dahi sunuyor.

Yine aynı şekilde dünyada LEED sertifikasına sahip az sayıdaki stadyumlardan biri olan Levi’s Stadyumunun, 1,3 milyar dolara mal olduğunu ayrıca belirtelim.

3- AT&T Stadyumu (1971 – Teksas)
AT&T Stadium, 85 bin seyirci kapasitesine sahip olup, 2,3 milyar dolarlık maliyetiyle dünyadaki en pahalı stadyumlar arasında yer almaktadır.


Cep telefonu ve ücretsiz Wi-Fi için kapasitesi yüksek olan stadyum, bu anlamda 100 bin seyirciye kadar destek sağlamaktadır. Stadyumun doğu cephesinde 40 metreye ulaşan büyüklükte 360 derece dönebilen bir video duvar bulunmaktadır, 360 derecelik açı sayesinde tüm izleyicilere görüntü sunabilmektedir.


Stadyumun mobil uygulaması sayesinde, akıllı telefonlarıyla fotoğraflarını çeken seyirciler maç esnasında bu duvara fotoğraflarını aktarabilmektedirler.


Stadyumun mobil uygulaması tüm bunlara ek olarak, maç günlerinde trafik yönlendirmesi, araçlar için aracın bulunduğu hatırlatma özelliği, seyirciler için kolay koltuk bulma özelliği, stadyumdaki yiyecek-içecek noktalarının bulunabilmesi ve güvenlik uyarıları gibi çeşitli özellikleri seyircilerine sunmaktadır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.