Donanım

Efsane Mavi Ekran, Windows 11 ile veda ediyor!

Windows'un efsaneleşen Mavi Ekran'ı Windows 11 işletim sisteminin gelmesiyle kullanıcılara veda ediyor. Yerini Siyah Ekran alıyor.


Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11'in gelmesiyle bir çok özellik değişti ve güncellendi. Bu değişikliklerden nasibini alan bir diğer ayrıntı Windows'un efsanevi hata ekranı Mavi Ekran oldu.

Senelerdir Windows hakkında çeşitli hatalarda karşımıza çıkan Mavi Ekran sosyal medyada da bir efsane olmuştu. Ancak Windows 11'in gelişiyle bir çok tasarım ve arayüz özellikleri değiştirildi.

Windows hata simgesi Mavi Ekran yerini Siyah Ekran'a bırakıyor

Microsoft, 2016'da QR kodları eklediğinden beri, Windows arayüzünün bu bölümünde yapılan ilk büyük Mavi Ekran'ın kaldırılması oldu. 

Microsoft'un hata ekranında renk değişikliğine gitmesinin sebebi belli değil. Bununla birlikte, tahminlere göre, şirket işletim sistemini daha modern hissettirmek için böyle bir değişikliğe gitmiş olabilir. Windows 11 henüz piyasaya sürülmediğinden açıklanan her detay her an değişebilir. Microsoft'un sonbaharda Windows 11'i piyasaya sürdüğü zaman tüm özellikler ve güncellemeler net olarak belli olacaktır.

Windows 11 işletim sistemi piyasaya sürüldüğünde işletim sistemiyle ilgili bir hatada artık karşımıza mavi yerine siyah bir ekran çıkacak. Microsoft'un hata ekranı hakkında yaptığı değişiklik 2012 yılında hataya ":(" eklemek olmuştu. Ardından 2016 yılında hatayla ilgili detaylar veren QR kod eklenmişti. Şimdi ise Mavi Ekran komple veda ediyor. Açıkçası yeni tasarım yeni Microsoft'un da hedeflediği gibi daha modern bir görünüm verebilir.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Windows 11 in en son versiyon u xxxxx.65 indirdim. Tpm 2.0 ve secure boot u etkisizleştirilmiş. Casper Nirvana İ5 CPU 4 GB Ram 1 GB Nvidia Geforce GT 425M Harici Ekran kartı olan bilgisayarıma kurdum. Şunu yapın güncellemeyi kapatın winaero tweaker programıyla. Güncelleme yaparsanız çalışmıyor. İlk iki versiyonunda netframework 3.5 disabled idi bu versiyon da hazır kurulu geliyor. Sevdiğim tüm oyunları çalıştırdı. Windows 10 örtüsünü kaldırmışlar Windows 11 örtüsü geçirip herkese veriyorlar.
Cevapla
Bahadir Hamamcioglu
Bir çok bilgisayar Windows 11 i göremeyecek. Bilgisayar satıcısına giderken yanınızda Windows 11 i çalıştırıp çalıştıramadığını göreceğiniz minik programcığını da yanınızda götürün. Bu program ı satın alacağınız bilgisayar da çalıştırın sonuca göre bilgisayar ı satın alın.
Cevapla
GizliKullanıcı
Bizde hata tam çözüldü sandık rengi değişmiş :D
Cevapla
abdullah
😂 20 yılda anca ….🤣🤣
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.