Farklı kullanım amaçları için kullanıcılara sunulan projeksiyon cihazları bilgisayar, telefon, televizyon gibi cihazlarda bulunan görüntüyü farklı bir yüzeye yansıtmaya yarayan ürünlere verilen isimdir. Kullanıcılar bu cihazları genellikle sunum yapmak, film izlemek ya da video izlemek için kullanmaktadır. Çok farklı fiyat aralıklarında piyasada kullanıcılara sunulan projeksiyon cihazları özelliklerine göre farklı çeşitleri bulunmakta ve kullanıcılara bu cihazları satın alacaklarında cihazların özelliklerini ve kullanacakları alanın özelliklerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Bir cihazdaki görüntüyü büyüterek daha büyük bir alana yansıtmamıza yardımcı olan projeksiyon cihazları LCD Projeksiyon, DLP Projeksiyon, LED Projeksiyon olarak üç kategoriye ayrılmaktadır.


LCD Projeksiyon cihazlarında 3 adet camdan oluşan LCD bir panel yer almaktadır.Yansıma bu paneller sayesinde gerçekleşmektedir. LCD Projeksiyon cihazları, RGB olarak isimlendirilen renk skalasında yer alan renklerden meydana gelen bir projeksiyon cihazı türü olarak karşımıza çıkıyor.


DLP Projeksiyon cihazları, optik yarı iletken olarak isimlendirilen DMD sistemi tarafından meydana gelmektedir. DMD sisteminin yapısında yer alan çipler sayesinde görüntü meydana gelmektedir.


LED Projeksiyonlar projeksiyon  cihazları arasında kullanıcılara tarafından en çok tercih edeilen projeksiyon cihazı olarak karşımıza çıkıyor. LED projeksiyon cihazlarında ışık kaynağı olarak LED lambalar kullanılmaktadır. LED projeksiyon cihazlarının diğerlerinden ayıran en önemli özelliği uzun kullanım ömrüne sahip olmaları. Bir LED projeksiyon cihazı yaklaşık olarak 30.000 saat lamba ömrüne sahiptir. Ayrıca LED projeksiyon cihazları tasarım olarak da daha küçük bir yapıya sahiptir. Kullanıcılara tarafından en çok şikayet edilen ve cihazlarda ses sorununa yol açan ısınma problemi LED projeksiyon cihazlarında görülmemekte bu nedenle kullanıcılar bu cihazları daha çok tercih ederler.


LED projeksiyon cihazları diğer cihazlara göre birçok avantajı kullanıcılara sunmaktadır. Daha az enerji tüketirler ve özellikle çok karanlık ortamlarda kullanılmak için üretilmişlerdir. Ayrıca daha uzun ömürlü bir lambaya sahip olan LED projeksiyon cihazları uzun süre kullanım açısından büyük avantaj sağlamaktadır.


İşte Şubat ayı güncel fiyatlara göre sinema ve farklı kullanım amaçları için kullanabileceğiniz en popüler projeksiyon cihazları;

Acer P5530 (5300 - 5900 TL)
Teknik Özellikler
Parlaklık: 4000 ANSI Lümen
Kontrast: 20.000:1
Lamba Ömrü: 4000 saat Normal Mod, 15000 saat Ekonomik Mod
Fan Gürültüsü: 24 dB eko mod, 31 dB normal mod
HDMI: 2 adet (MHL)
Güç Tüketimi: 205 W eko mod, 290 W normal mod
Ağırlık: 2,73 kg

Optoma EH400 (5800 - 6000 TL)
Teknik Özellikler
Parlaklık: 4000 ANSI Lümen
Kontrast: 22.000:1
Lamba Ömrü: 7000 saat Normal Mod, 10000 saat Ekonomik Mod
Fan Gürültüsü: 28 dB eko mod
HDMI: 2 adet HDMI 1.4a, HDCP, MHL
Güç Tüketimi: 204 W eko mod, 266 W normal mod
Ağırlık: 2,41 kg

Acer H6522BD (3800 - 4100 TL)
Teknik Özellikler
Parlaklık: 3500 ANSI Lümen
Kontrast: 10.000:1
Lamba Ömrü: 3500 saat Normal Mod, 20000 saat Ekonomik Mod
Fan Gürültüsü: Belirtilmemiş
HDMI: Var (MHL)
Güç Tüketimi: Belirtilmemiş
Ağırlık: 2,8 kg

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.