Donanım

En sık bozulan sabit disk markası Toshiba

Yedekleme hizmeti veren BackBlaze şirketinin verilerine göre en sık bozulan sabit disk markası Toshiba oldu.


Dünya çapında farklı işletim sistemleri için yedekleme ve depolama servisi sunan BackBlaze firması, kullandığı sabit diskler arasında markalarına göre bozulma oranlarını düzenli olarak açıklıyor. Çeyrek bazda hazırlanan raporun 2016 birinci çeyrek sonuçları yayınlandı. Çok detaylı olan ve birçok verinin yayınlandığı karşılaştırmalı raporu hazırlamak için 61 bin 590 adet sabit disk değerlendirilmiş.

Rapora göre 2016 birinci çeyreğinde en fazla arıza veren (adete oranlanırsa) marka Toshiba oldu. Toshiba markasının 238 sabit diskini kullanan BackBlaze, bu markanın bozulma oranını yüzde 3.06 olarak açıklıyor. Onu takip eden ikinci marka ise Western Digital. 1691 sabit diskte bozulma oranı yüzde 6.55. Üçüncü sırada 36 bin 863 sabir diskl ve yüzde 3.48 bozulma oranı ile Seagate geliyor. Dördüncü sırada ise 22 bin 731 disk ve yüzde 1.03 oranı ile HGST markası yer alıyor.

Bilimsel bir araştırma olmasa da BackBlaze'ın sunduğu veriler sabit disk markaları açısından genel bir bilgi veriyor. Oldukça detaylı olan raporun tamamı firmanın internet sitesinden okunabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.