Donanım

En yenilikçi laptop'lar onların elinden çıktı!

Artık efsane olarak görülen laptop modelleri ve onların unutulmaz yaratıcıları


Artık efsane olarak görülen laptop modelleri ve onların unutulmaz yaratıcıları...
Osborne 1 ve Xerox NoteTaker... İlk laptop'un bunlardan hangisi olduğu konusu biraz tartışmalı bir konu. Burada cevap, 'ticari olarak sunulan' laptop'ları aradığınızda değişiyor (İlk ticari laptop Osborne 1'di). Ancak cevap ne olursa olsun, herkes bunun Alan Kay'ın Dynabook'u ile başladığını kabul edecektir.

Dynabook, bilgisayar uzmanı Alan Kay tarafından 1968'de bir konsept olarak ortaya çıkarılmış, 1972'de ise 'her yaştan çocuk için kişisel bilgisayar' adındaki ünlü belgede ölümsüz hale gelmişti. Bilgisayarların ağır kutular olduğu bir zamanda Kay'ın laptop'u bir mucize gibiydi. Ancak konsept, malesef piyasaya sürülmedi. Cihazın tasarımına baktığınızda bir tablet ve notebook karışımı olduğunu söyleyebilirdiniz.

Bugün birçok laptop, netbook ve notebook mevcut. Bunlardan bazısı tasarımıyla öne çıkarken bazısı ise yapabildikleri ve performansıyla kullanıcıları etkiliyor. Ancak bir laptop'un hem performansı, hem de görünümüyle öne çıkması nadir rastlanan bir durum.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.