Donanım

Facebook kendi işlemcisini geliştiriyor

Son günlerde başı veri skandalı ile dertte olan Facebook'un şimdi de işlemci geliştirmekte olduğu iddia edildi.

Facebook kendi işlemcisini geliştiriyor

Kullanıcılarının verilerini izinsiz bir şekilde paylaştığı için başı dertte olan sosyal ağ Facebook, yeni projeler peşinde koşmaya devam ediyor. Firmanın bugünlerde kendi işlemcisini geliştirmek için çalışmalara başladığı iddia edildi. Yani teknoloji şirketlerinin kendi donanımlarını geliştirme furyasına Facebook da katılıyor.

Sosyal medya şirketi, yarı iletken tasarlayacak ve üretecek yeni bir ekip için ilk iş ilanı verdi. Şirketin iş sayfasında açılan yeni bir ilanda, “uçtan uca SoC/ASIC, aygıt yazılımı ve sürücü geliştirme organizasyonu” oluşturacak bir yönetici arandığı belirtiliyor. Bloomberg'in iddiasına göre verilen bu ilan şirketin yarı iletken çalışmalarının erken aşamada olduğu anlamına geliyor.

ABD merkezli şirket, bu hamlesiyle kendi işlemcilerini üreten diğer teknoloji şirketleri kervanına katılacak. Apple 2010 yılında kendi işlemcilerini üretmeye başladı ve günümüzde birçok cihazında bu yarı iletkenleri kullanıyor. Öte yandan Alphabet şirketlerinden Google da kendi yapay zeka işlemcisini üretiyor. Bunlara ek olarak Apple'ın bilgisayarlarında 2020 yılından itibaren kendi işlemcilerini kullanacağı da iddia ediliyor.

Facebook’un geliştirdiği işlemcileri veri merkezindeki sunucularda kullanması mümkün görünüyor. Sunu alanında devasa yatırımları olan sosyal ağın, geliştireceği bu işlemcileri bu sunucularda değerlendirmesi akla yatkın bir senaryo. Firma ayrıca bu yeni işlemciyi  akıllı hoparlörler (henüz yok ama Facebook'un da bu işe gireceği düşünülüyor) ile sanal gerçeklik başlıkları gibi son kullanıcı ürünlerinde kullanması muhtemel gözle bakılıyor.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.