Facebook'un VR ısrarı sürüyor: Oculus Quest

Sanal gerçeklik yani VR teknolojisine yatırım yapan Facebook, bilgisayar gerektirmeyen Oculus Quest'i tanıttı.

Facebook'un VR ısrarı sürüyor: Oculus Quest

Sanal gerçeklik dendiğinde akla gelen ilk marka olan Oculus Rift, 2016 yılında Facebook tarafından satın alınmıştı. Firma sosyal ağı sanal gerçeklik merkezi yapacağını iddia etmiş hatta bununla ilgili demolar da bizzat Mark Zuckerberg tarafından paylaşılmıştı.

Aradan geçen yıllara rağmen halen bu alanda kayda değer bir gelişme yaşanmasa da Facebook'un VR ısrarı halen sürüyor. Şirket şimdi de bilgisayar gerektirmeden de kullanılabilen Oculus Quest VR oyun sistemini tanıttı.

Qualcomm Snapdragon 835 işlemci kullanan ve önceki modellerden daha hafif olan Oculus Quest, kablo, harici sensör ve PC ihtiyacını ortadan kaldırarak VR oyuncularına özgürlük sağlıyor.

Piyasaya çıkış tarihi 2019 yılının ilkbahar ayları olarak açıklanan Oculus Quest ile beraber Robo Recall, The Climb, Moss başta olmak üzere 50’den fazla oyun da kullanıma sunulacak. Cihazın yurtdışı fiyatı ise 399 dolar olarak açıklandı.

Facebook yeni modelle ilgili bir video da yayınladı:

Bugüne kadar büyük beklentiler içinde olan ve VR teknolojisini oyunlarda görmek isteyen oyunseverler ne yazık ki hayal kırıklığına uğradı. Facebook'un Oculus Rift'i satın alması hayallerin gerçekleşmesi için bir umut olurken Facebook bugüne kadar mantıklı ve genel kullanıma uygun bir Oculus modeli üretememişti.