Donanım

Fatih Projesi tabletlerini Microsoft mu üretecek?

Bakan Nihat Ergün, Microsoft'un Fatih Projesi ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Fatih Projesi tabletlerini Microsoft mu üretecek?

Microsoft'un CEO'su Ballmer ile görüşme yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Microsoft'un, Fatih Projesi'nin içinde yer almayı istediğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer ile sabah saatlerinde Bakanlıkta bir araya gelen Ergün, 40 dakika süren görüşmeye ilişkin bilgi verdi ve Microsoft'un Fatih Projesi ile baştan beri ilgilendiğini söyledi.

1361692884_183524.jpg

Bakan Ergün, Fatih Projesi'nin uluslararası işbirliklerine de açık bir proje olduğunun söyledi ve Türkiye'nin bu konuda uluslararası deneyimlerden de yararlanmak istediğini vurguladı.

Ergün, Microsoft'un da bu konudaki deneyimlerinin ve çalışmalarının önemli olduğunu belirtti ve şu şekilde devam etti:

''Ama şartlar da belli. Tabletlerle ilgili Türkiye'de üretim yapılması ve bu sektörün geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulması. Aplikasyonların geliştirilmesi için açık kaynak kodlu yazılımlar olması da çok önemli. Herkesin bu koşulları dikkate alarak, sistemin içinde yer alma imkanı var. İhalelerde yer alma imkanı var. Fatih Projesi'nde yer alma imkanı var. Bu koşulları dikkate alarak, Microsoft'un da işin içinde yer alması mümkün. Zaten kendileri de çok istekli olduklarını ifade ettiler. Üretimle ilgili yerel ortaklarla, çözüm ortaklarıyla işbirliği yapabileceklerini belirttiler. Hem üretim hem yazılım konusunda yerel ortaklarla işbirliği yapabileceklerini söylediler. Türkiye'de Ar-Ge merkezi kurma kararlılığı içinde olduklarını ifade ettiler. Türkiye'ye özgü yeni yaklaşımlar geliştirebilmeleri halinde herkesin sistemin içinde yer alabilecek.

Önemli olan tabletlerin Türkiye'de üretilmesi konusu. Microsoft'un da sistemin içinde olmasının mümkün olduğunu, konuyu bu açıdan değerlendirmeleri gerektiğini ifade ettik. Sayın Başbakanımız da bu tabletlerin Türkiye'de üretilmesi gerekliliğinin altını çizdi''

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.