Donanım

Galaxy Note 3'de sekiz çekirdek aynı anda çalışacak

Samsung, Exynos 5 Octa'nın sekiz çekirdeğini aynı anda çalıştıracak bir güncelleme yayınlayacak.

Galaxy Note 3'de sekiz çekirdek aynı anda çalışacak

Samsung bu yılın başlarında ilk sekiz çekirdekli işlemci Exynos 5 Octa ile karşımıza çıkmıştı. Ancak bildiğiniz gibi sekiz çekirdek aynı anda çalışmıyor ve dört çekirdek çalışırken diğer dört çekirdek beklemede kalıyor.

Daha sonra bir sonraki sürüm Exynos 5 Octa 5420’yi tanıtan şirketin bir süre sonra yapacağı güncelleme ile sekiz çekirdeği aynı anda çalıştıracağı söyleniyordu. Bu şekilde yüzde 10 daha iyi performans sağlanmış olacaktı.

1378796370_exynos-5420.jpg

Samsung şimdi bir duyuru yaparak, Heterogeneous Multi-Processing (HMP) adlı bu çözümü devreye sokacağını söyledi. Samsung’un açıklamasına göre Cortex-A7 çekirdekleri kolay işlemler için, Cortex-A15 çekirdeklerin de zor işlemler için çalışıyor olacak.

MediaTek'in 8 Cortex-A7 çekirdekli işlemcisini geçtiğimiz Temmuz ayında tanıtması ve diğer firmaların sekiz çekirdekli işlemciler üzerinde çalışması Samsung’u harekete geçirdi ve Exynos 5 Octa sürümünü güçlendirmesine neden oldu.

1378796465_016.jpg

Exynos 5 Octa 5420’ye yapılacak güncellemenin bu yıl sonlarına doğru yayınlanması bekleniyor. Aşağıda Samsung'un bu duyuruyu yaparken yayınladığı reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Misafir
madem oyle yapcakti neden bastan yapmadi. bunlar satis politikasi kotu mali kakaliyor. 8 cekirdek butun olmadiktan sonra 4+4 sadece bazi anlarda calisir. zaten kkullandigi cekirdekler ayni gucte degil. islemi guclu olan yapar gucsuzu arada kaynar. tipki traktor tekerlegi gibi(bilentgul)
Cevapla
Misafir
Benim iddia ettigimi nereden çıkardın anlamış değilim :D Daha oluduğunu anlama gibi bir kapasiten yok gelmiş işlemci dersi vermeye çalışıyorsun. Bundan sonraki yazdıklarına cevap vermeyeceğim sen kendi bildiklerinden şaşma ok...
Cevapla
Misafir
Benden daha bilgili olduğun içinmi uygulamaların kaç çekirdekle çalışabileceğini cahilce iddia edebiliyorsunuz? Ben bir çok pragram yazdım ama hiçbir zaman yazdığım uygulamalarda şu uygulama kadar işlemci ile çalışacak diye belirtmedim, ama belirtmek istediğinde sistemi bypas edip doğrudan işlemciye hitap etmen için makine dilinde(Assembler) pragramlaman gerek. Hitap etseydim uygulama sadece o işlemcili sistemde çalışırdı. Yazdığım uygulamalar 1-2 işlemcili sistemlerde olduğu gibi 6-8 işlemcili sistemlerdede çalışıyor, tek farkla 1-2 işlemcili sistemlerde yavaş 6-8 işlemcili sistemlerde canavar gibi :). Uygulamalar sadece sistemden hafıza talebinde bulunur ve sistemde çalışacak uygulamaya RAM içerisinde belli adreste yer tahsis eder. Işlemci konusuna gelince zaten Exynos işlemcilerinin eşdeğer (muadili olan) Snapdragon işlemcilerden en az %20 daha hızlı ve performanslı olduğu yapılan tüm testlerde ortaya kondu... O sebepten işlemci konusuna girsen ne olacak girmesen ne olacak...
Cevapla
Misafir
İlk olarak oradaki test değil sadece değerlendirme yani birbirinden farklı mimari yapıya sahip ekran kartlarında sadece karşılaştırmalı hangisinin daha performanslı olduğu belirlenir. ikinci olarak oradaki Mali T628 533MHz olarak verilmiş bu zaten doğru değil gerçeği 'ARM Mali-T628 MP6 @ 600 MHz' olmalıydı, doğrusunu bu adresten bakabilirsin (http://en.wikipedia.org/wiki/Exynos_%28system_on_chip%29). Birbirinden farklı mimari yapıda olan 2 ekran kartında belirtilen GFLOPS rakamları tek başına zaten hiç birşey ifade etmez, ancak karşılaştırmalı testler hangisinin daha iyi olduğunu belirler. benim araştırdığım tüm sitelerde T628 için tüm otoriteler Adreno 330'dan çok daha iyi ve performanslı olduğunu beyan ediyorlar zaten. Gerçi Testler zaten 1 aya kalmaz yayınlanır. Yani farklı mimari yapıya sahip işlemci Exynos 5410 1.6 GHz ile Snapdragon 600 1.9 GHz karşılaştırmasında nasil Exynos S600'den daha iyiyse T628'de Adreno 330'dan daha performanslı.
Cevapla
Misafir
Teknolojiden anlıyorum diyenlerin daha telefonu açmasından haberi yok diyen arkadaş sen telefonunu açabiliyorsan sorun yok bizi düşünme biz bir yolunu bulup açarız merak etme sen. işlemci konusuna hiç girmiyorum zaten senden daha bilgiliyım hiç şüphen olmasın gel testlerle kanıtlayayım sana. internette bulduğun 3-5 bilgi ile çıkma buralara... öncelikle yazılanları doğru anla ondan sonra yorum yap...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.