Donanım

Galaxy S3 ile Galaxy Note'u karşılaştırdık!

Türkiye'de en çok konuşulan akıllı telefonları sizler için inceleyip karşılaştırdık, bakın hangi telefon üstün geldi?

Galaxy S3 ile Galaxy Note'u karşılaştırdık!

Geçtiğimiz aylarda Galaxy S2 nin dağıtımından kısa bir süre sonra Galaxy Note raflardaki yerini almıştı. Şu sıralarda ise Galaxy'nin S3 sürümüyle birlikte Galaxy Note arasında gizli bir rekabet olduğu biliniyor. Bazı kullanıcılar ciddi anlamda arada kalmış durumda. Şüphe yok ki doğru seçimi yapabilmeniz için buradayız!

Muazzam ekranıyla Galaxy Note'u mu almalısınız yoksa süslü özellikleriyle,yeni ve göz alıcı Galaxy S3'ü mü?

1340051798_1.jpg

Tasarım:

Galaxy S3 yeni bir dizayn diline sahip Galaxy Note ise daha çok Galaxy S2'yi anımsatıyor. Burada tercih beğeninize sunulmuş. Açıkça görüldüğü üzere azımsanamayacak bir farkla GS3'ün taşınması,elde tutulması çok daha kolay. İki Cihaz da plastikten yapılmış ancak GS3 daha parlak ve pürüzsüz,Galaxy Note ise daha mat ve arka kısmında bir dokuya sahip. Buna ek olarak Note daha iş telefonu görünümündeyken GS3 daha arkadaş canlısı görünüyor. Elbette hala tercih sizin..

1340051828_son-perf.jpg


Ekran:
GS3 4.8" ekranıyla oldukça büyük olmasına rağmen 5.3" panele sahip Note'un yanında küçük kalıyor. Bir çok film izliyor ve oyun oynuyorsanız Galaxy Note daha iyi olacaktır. İki teknoloji harikasında da HD Super AMOLED ekran teknolojisi bulunuyor. (GS III 720x1280 Note 800x1280) Büyük ekranına rağmen GS3'ten daha az pixel yoğunluğu içeriyor. (Note 285 iken GS3 306) Tabi ki bu büyük bir fark anlamına gelmiyor. Dış mekandaki görünürlükleri ise neredeyse aynı-çok güzel sayılmaz.

1340051879_samsung-galaxy-note-review-interface-02-1.jpg


Arayüz ve Fonksiyonlar :

Samsung Galaxy S3 Android 4 ICS ile birlikte geliyor. TouchWiz'in daha yeni kullanıcı arayüzünü de destekliyor. Note'dan daha iyi göründüğünü ve hissettirdiğini söyleyebiliriz. Samsung Galaxy Note ise Gingerbread kullanıyor. Doğruyu söylemek gerekirse iyi çalışmasına rağmen GS3'ü geçemiyor.
Samsung Note'da stylus olarak adlandırılan bir araç var. Yazı yazmanıza ve kolayca not almanıza yardımcı oluyor.
Bir diğer nokta ise mesajlaşmada GS3 daha çok tercih edeilirken internet için Galaxy Note oldukça rahatlık sağlıyor. İnternet browserlarının performansı ise neredeyse eşit.

İşlemci ve Hafıza:

Galaxy Note
:                                    Galaxy S3:
1.4Ghz İşlemci hızı                            1.4Ghz İşlemci hızı
1GB RAM                                           1GB RAM
dual-core Exynos (çift çekirdek)        quad-core Exynos 4412 SoC (4 çekirdek)

*Buradan anlaşılıyor ki Galaxy S3 büyük kardeşinden daha çok gelecek vadediyor!

Bir sonraki sayfada kamera ve daha bir çok karşılaştırması mevcuttur!


Kamera:

Galaxy Note anlık fotoğraf çekmede daha yavaş..Resimler arasındaki fark ise neredeyse anlaşılamaz. Note'un fotoğraflarında daha çok keskinlik olduğu söylenebilir ancak bu da büyük bir fark oluşturmamış.

Galaxy Note ve Galaxy S3'ün kameralarının videolu karşılaştırılması:

Galaxy Note
Multimedya:
Video izlemek konusunda Note önde geliyor,daha önce de söylediğimiz gibi ekran boyutundan kaynaklanan bir kullanım deneyimi sunuyor. Galaxy Note'un geniş ekranı bu konuda Galaxy S3'ün 4.8 inçlik super amoled plus ekranını gölgede bırakıyor da diyebiliriz.

Galaxy S3:

1340054555_multipedia-34.jpg 1340054635_multipedia-32.jpg
Galaxy Note:
1340054733_multimedia-note2.jpg 1340054773_multimedia-note.jpg

Performans:
İki telefonun orjinal gelen yazılımlarına baktığımızda ise, dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden olan Android'i görmekteyiz. Samsung'un yeni amiral gemisi safkan olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich yani Android'in en son sürümüyle gelirken, Samsung'un telefon-tablet özelliğini dünyada ilk barındıran Galaxy Note'u ise 2.3.6 Gingerbread sürümüyle karşımıza çıkıyor. Hemen bu noktada hatırlatmak istediğimiz husus ise Galaxy Note'a Android 4.0 güncellemesinin geldiği olacak. Telefonla birlikte orjinal gelen sürüm ve kodları aşağıdaki gibi:

Galaxy S III: Android 4.0.4; Build IMM76D.I9300XXALE1
Galaxy Note: Android 2.3.6; Build GINGERBREAD.XILB1

Pil Ömrü:
Son olarak batarya yani günümüzdeki akıllı telefonların en büyük sorunlarından birisi olan bu şarj sorununa bakarsak Galaxy Note, 2500 mAh gibi dev bir batarya ile 13.50 saat gibi uzun soluklu bir rakama ulaşabiliyor. Diğer tarafta Samsung'un yeni amiral gemisi S3'de bulunan 2100 mAh batarya bu konuda Note'dan biraz daha geride kalmış denilebilir fakat aradaki ekran boyutu farkının göz ardı edilmemesini tekrar hatırlatalım.

Sonuç kısmına geçmeden önce sizler için araştırdığımız karşılaştırmaya destek amaçlı bir karşılaştırma videosunu sunmak istiyoruz:Sonuç:

Sonuç olarak kullanım amacına göre değişmesine rağmen Galaxy S3, Note'a oranla daha iyi bir gelecek vaad ediyor. Buna kısa bir soru olarak neden derseniz, amiral gemisi S3 hem kullanım açısından hem işlev ve hem de sunduğu ve bulundurduğu yeni teknolojiler bakımından Note'dan bir kaç gömlek daha üstün olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek seviyede bulunan bu iki telefon arasında tercih yapmak zorunda kalırsanız ne için alacağınız bu konuda oldukça fazla derecede etken olacaktır, şirket ofis vb durumlar için kullanmayı düşünüyorsanız Note tercihiniz olmalıdır, diğer her türlü durumda biz de Galaxy S3'ü öneriyoruz.

Yorumlar
Ben note de kullandim s3 de ama note daha hosuma gitti
Cevapla
ismail cakir
sonuc olarak Galaxy S3 oneriyosunuz yani tesekkur ederiz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.