Donanım

Gazeteler yazıcıdan, kalite HP’den!

HP T230 Renkli Mürekkep Püskürtmeli Web Baskı Makinesi sayesinde, kaliteden ödün vermeden ofset standartlarında gazete basan İtalya’daki ilk matbaa oldu.

Gazeteler yazıcıdan, kalite HP’den!

İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alan basım ajansı Centro Stampa Quotidiani Spa (CSQ), hızlı, maliyetsiz ve tam renkli dijital basım seçenekleri sunan HP T230 Renkli Mürekkep Püskürtmeli Web Baskı Makinesi sayesinde, kaliteden ödün vermeden ofset standartlarında gazete basan İtalya’daki ilk matbaa oldu.

Yerel gazeteler ve ekler basan CSQ, yayımcılık sektöründeki müşterilerinin kârlılıklarını artırmak için çok kısa sürede uygun maliyetli dijital baskı ve yerelleştirme çözümleri sunabilen, daha fazla esneklik ve yüksek verimlilik sağlayan HP T230 Renkli Mürekkep Püskürtmeli Web Baskı Makinesi’ni satın aldığını duyurdu.

1359537977_hpt230inkjetwebpress1.jpg

Yüksek kalitedeki baskıları ile ciltleme, ekleme, astarlama, üç taraflı kırpma, tek kopya adresleme ve tek kopya selofan ambalajlama gibi detaylı satıriçi rotüş hizmeti de veren ajans, kaliteden ödün vermeyen HP T230 Renkli Mürekkep Püskürtmeli Web Baskı Makinesi’ni kullanarak dijital baskı çözümleriyle gazete basan ilk ajanslardan biri oldu.

Yıl boyu kaliteli baskı

CSQ, bundan böyle, HP T230 sayesinde yalnızca yaz aylarında yüksek sezonda değil, yıl boyu aynı kaliteyi koruyarak düşük maliyetli gazeteler basabilecek. Haziran'dan Eylül'e kadar rutin olarak turistler için kılavuzlar yayımlayacak olan ajans, bu kez HP T230 ile yıl boyu aynı kaliteli gazete kağıdını kullanarak turistler için yabancı gazeteleri, bölge sakinleri için de ulusal gazetelerin yerel baskılarını hazırlayabilecek.

1359537993_hpt230inkjetwebpress4.jpg

Bu yeni hizmet, belirli bir şehir veya bölgeye dair bilgilerin eklenmesi veya gazetelerin emlak eklerinin farklı basımlarını yerel dağıtım şartlarına uygun bir şekilde üretmek için de kullanılabilecek.

Yazıcının sunduğu bir diğer avantaj ise, daha önce bir gün öncesinin baskısı olarak piyasaya çıkan yerel gazetelerin, artık en güncel haliyle, yayımlandığı günün baskısı olarak okuyuculara ulaşacak olması.

Kurulduğu 2000 yılından bu yana son teknolojileri kullandıklarını belirten CSQ Müdürü Dario De Cian, “Bugün de denizaşırı müşterilerimize yıl boyu basım hizmeti sunabilmek için en yeni dijital teknolojilerden birine geçiş yapıyoruz. Dijitale yaptığımız bu yatırımın bir diğer gerekçesi, kısa sureli, kişiye özel ve yerel basımlar için çözümler arayan İtalyan müşterilerimizin beklentilerini ve artan pazar talebini karşılamaktı. Artık HP T230 sayesinde, müşterilerimizin yayınlarının bazı bölümlerini yerelleştirebilecek ve offset baskılı bölümlerle entegre etmek için çok kısa sürede dijital olarak 500 ila 2000 kopya basabileceğiz” dedi.

“CSQ, gazete yayıncılarının ve baskı hizmeti sunan şirketlerin, sektörü ve çalışma modellerini nasıl değiştirebileceğinin bir kanıtıdır” diyen HP Yüksek Hızda Mürekkep Püskürtmeli Ürün Çözümleri Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Aurelio Maruggi, “HP’nin Renkli Mürekkep Püskürtmeli Web Baskı Makineleri, yayıncıların, bilgiyi, dijital medya gibi, en hızlı ve doğru şekilde aktarmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki yerel pazarlarda  düşük maliyetli yerelleştirilmiş baskıların sorumluluğunu üstlenebiliyor” diyerek ürünün avantajlarından kısaca bahsetti.

Dijital baskıda kalite, hız ve entegrasyon

Varolan teknolojileri en ince ayrıntılarına kadar analiz ettiklerini ve dokuz ay sonunda HP T230 Renkli Mürekkep Püskürtmeli Web Baskı Makinesi'nde karar kıldıklarını belirten De Cain, “Bu ürünle geleneksel ofset baskı kalitesinde sonuçlarla karşılaştık. Web baskı sürecinde kullanılan Bonding Agent kartuş teknolojisi ise, genelde gazetelerde kullanılan 45g/m2 gözenekli ve ince kağıtlarda saydamlık sorununu ortadan kaldıran pazardaki tek seçenekti” dedi.

HP T230 Renkli Mürekkep Püskürtmeli Web Baskı Makinesi, dakikada 122m hızına ulaşabiliyor, 558mm'lik ölçeklenebilir web genişliği ve 520mm'lik baskı genişliğine erişebiliyor. Performansa ağırlık verilerek tasarlanan baskı makinesi, ayda 50 milyon mono, 4 renkli ve mektup boyutunda fotoğraf baskısı alabiliyor.

De Cain, sözlerine şöyle devam etti. “HP T230'la web ofset baskı makinesinde kullanılan aynı kağıtları aynı formatlarda kullanabiliyoruz. Hunkeler satıriçi rötuş sistemi de, gazete, kapak ve el ilanı basım ve katlama uygulamaları gibi başlangıçta odaklanmayı istediğimiz üç alanda makineyi verimli bir şekilde kullanmamızı sağlayacak. Bu sistem diğer rotüş ekipmanımızla entegre hale getirildiği için artık ofset ve dijital ürünlerimizi otomatik olarak birleştirip dağıtıma hazır hale getirebileceğiz." HP'nin sunduğu büyük boyutlu baskı çözümleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi www.hp.com/go/gsb ve www.youtube.com/hpgraphicarts adreslerinden edinebilir, HP'nin Twitter hesabından (www.twitter.com/hpgraphicarts) gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Yorumlar
mehmetatilla şimşek
bu sistem bir çağ atlayamadı. gazete basımı için ideal. maliyetini merak ediyorum. ancak basın ilan kurumu bu sistemi gazete basımı için hala kabullenemedi. çünki çağın çok gerisinde olan bir kurum olması bu teknolojiye büyük firen.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.