Donanım

Google, Nexus 7 için anasayfadaki reklam yasağını deldi!

Nexus 7 için kendi reklam yasağını kendi deldi!


Dünyanın en büyük şirketlerinden Google, geçtiğimiz aylarda Global olarak tanıtıp satışa sunduğu Nexus 7'nin reklamını bu zamana kadar sıragelmişin dışında bir yerde yaptı.

Bilindiği üzere Google ana sayfasında bugüne kadar herhangi bir reklama yer vermemiş, hiçbir zaman bu politikasından ödün vermemişti. Geçtiğimiz saatler içerisinde Google,  anasayfasında (google.com) Nexus 7'ye bugüne kadar hiçbirşey için ayırmadığı en nadide yerini ayırdı.

1346230436_ekran-alintisi.jpg
Google'ın Arama ürünleri ve kullanıcı deneyiminden sorumlu başkan yardımcılığı görevini uzun süre sürdüren Marissa Mayer, 2005 yılında blogunda yazdığı bir yazıyla, reklam politikasında Google'ın anasayfada hareketli hiçbir cihaza yer vermeyeceğini duyurmuş, bu konuda oldukça sert bir tavır takınmıştı.

1346229899_google-nexus-ad1.jpg
Kendi yasağını geçtiğimiz ay I/O 2012 etkinliğinde tanıttığı Nexus 7 tableti için deldi. Nexus 7'nin satışa sunulduğu ülkelerin anasayfasında (google.com) hareketli reklam yer alıyor.  Google'ın yeni reklamını Türkiye üzerinden görmek biraz sıkıntılı. Son yapılan tasarım değişikliğinden itibaren Google.com'a sadece Proxy sitelerinden erişebiliyoruz. Bu erişimi sağlamak için herhangi bir Proxy sitesini kullanabilirsiniz.

Dünyanın en büyük arama motorunun sahibi şirket eski reklamsız politikasını son dönemlerde terkedip, yine dünyanın en büyük reklamlarının döndüğü bir şirket haline gelmeye başladı. Bunda en büyük payın geçtiğimiz senelerde mobil dünyada ağırlığını hissettirmek istemesi ve bu yönde attığı adımlara bağlayabiliriz. Özellikle Android'i satın alması, kendi cihazlarını kendi üretime sokması ve satışından tutun da daha bir çok konuda kendi desteğini kendinin sunması yukarıda izlenen değişikliğin temelinde yatan sebep olarak gösterilebilir.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.