Donanım

Google Nexus Q hacklendi!

Google Nexus Q oyun oynamak için hacklendi.


Google, geçtiğimiz günlerde Google I/O geliştiriciler etkinliğinde Nexus 7′yle beraber Nexus Q cihazını da duyurmuştu. Cihazın donanımsal özelliklerine bakıldığı zaman tanıdık bir işlemci olan Galaxy Nexus'un sahip olduğunun aynısı olan bir çift çekirdekli OMAP 4460′ı, 1GB'lık RAM ve PowerVR SGX540 GPU'ya sahip. Bunun yanı sıra Google'ın özellikle "hacklenebilirliği arttırma" amacıyla eklediğini söylediği microUSB portu ile beraber geliştiricilerin cihazla neler yapabileceği az çok tahmin edilebilir.

Christina Kelly, bir Android uygulama geliştiricisi ve cihazın üzerinde "Swords and Soldiers" oyununu çalıştırmayı başardı. Ancak başarı sadece bu kadar çünkü oyun menüden ileri gitmiyor. Eğer gitseydi bile zaten dokunmatik kontrollerin yokluğu işin sonunu getirirdi. Oyun menüden ileri gitmese de Kelly'nin bu yaptığı da çok önemli, çünkü bu durum Nexus Q'nun, geliştiricilerin kullanabileceği esnek bir platform olduğunu gösteriyor.

1341043440_qoyun.jpg

Nexus Q, küre şeklinde bir cihaz ve  Android'le çalışıyor. Cihazın Galaxy Nexus'a çok benzer bir mimariye sahip olduğu gerçeği, geliştiricilere büyük bir özgürlük ve cihazın olanaklarını daha kolay keşfetme imkanı sağlayacaktır. Kelly, Google TV cihazlarının da Android'in bir versiyonu üzerinden çalışıyor olmasına rağmen, platforma uygulamanın oldukça zor bir iş olduğunu söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.